Zespół Tulia reprezentantem Polski na 64. Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Folkowy zespół Tulia będzie reprezentował Polskę na 64. Konkursie Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Tel Awiwie.

O wyborze zespołu poinformowała Telewizja Polska. Reprezentanta Polski na Eurowizję tym razem wybrano w sposób komisyjny. W poprzednich trzech latach TVP organizowało Krajowe Eliminacje. Zespół Tulia w składzie: Joanna Sinkiewicz, Dominika Siepka, Patrycja Nowicka i Tulia Biczak wystąpi w pierwszej połowie pierwszego półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się we wtorek 14 maja o godzinie 21:00. Utwór, który będzie reprezentował nasz kraj zostanie zaprezentowany w późniejszym terminie.

Podczas wielkiego finału Konkursu Piosenki Eurowizji wystąpi również zeszłoroczna zwyciężczyni dziecięcego odpowiednika konkursu Roksana Węgiel. Polska, dzięki triumfowi 13-latki zorganizuje w listopadzie 2019 roku finał Eurowizji Junior.

Tulia jest żeńskim zespołem wykonującym muzykę folkową, nieraz z połączeniem muzyki nowoczesnej. Grupa podbiła serca internautów opublikowanym w 2017 roku coverem utworu Depeche Mode „Enjoy the Silence”. Teledysk do tego utworu, który udostępniono w 2018 roku, ma już 3,2 milionów wyświetleń w serwisie YouTube. Ich pierwszy album studyjny wydany w maju zeszłego roku uzyskał status platynowej.  9 czerwca w konkursie „Premier” na KFPP w Opolu zdobyły utworem „Jeszcze Cię nie ma” nagrodę jurorów i publiczności oraz nagrodę specjalną od ZAiKS. Ponadto ich cover utworu „Nothing Else Matters” zespołu Metallica uzyskał na YouTube ponad 4,7 miliony wyświetleń.

64. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zorganizowany w Tel Awiwie w dniach 14, 16 i 18 maja 2019 roku. Izrael zyskał prawo do organizacji po triumfie Netty z utworem „Toy” w zeszłorocznym finale konkursu w Lizbonie. Polska wystąpi w konkursie po raz dwudziesty drugi. Jednocześnie w tym roku minie 25 lat od debiutu w Eurowizji i drugiego miejsca Edyty Górniak z utworem „To nie ja!”.