Zmiany w „19:30”. Nowe kadrowanie i grafiki na ekranie

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Program informacyjny „i9:30” zadebiutował z nowymi grafikami ekranowymi.

Nowa odsłona audycji zadebiutowała 14 maja. Zmiany dotyczą zegara na dole ekranu, tła za prezenterem, a także sposobu prezentacji pierwszego materiału oraz wybranych kolejnych. Zapowiedzi zyskały ozdobniki z podpisami.

fot. TVP VOD/własne

Zapowiedź materiału rozpoczynającego program oraz pierwszego materiału po śródszpanie są eksponowane za pomocą grafiki z tekstem na ekranie obok prezentera. W poprzedniej wersji prezentowano je za pomocą grafiki bez tekstu obok prezentera. Dodatkowo nie wszystkie materiały posiadały swoje grafiki.

fot. TVP VOD/własne
fot. TVP VOD/własne – materiał po śródszpanie

Zmieniono również tło do łączeń w programie. W wydaniu z 14 maja użyto go trzykrotnie – przy łączeniu z Brukselą, Tbilisi i Cannes.

fot. TVP VOD/własne

Ozdobnik będący logiem programu zamieniono na zegar, który przedstawia aktualną godzinę. Jest to powrót zegara do głównego programu informacyjnego Telewizji Polskiej po 9,5 latach przerwy. Od 2015 do 2023 roku w grafice „Wiadomości TVP” nie był on obecny.

fot. TVP VOD

Pierwsze zmiany od premiery

To pierwsza poważna zmiana grafiki w programie „19:30” od rozpoczęcia jego emisji 21 grudnia 2023 roku. Serwis informacyjny powstał na skutek zmian w mediach publicznych przeprowadzonych przez rządzących. Nowy program początkowo nadawano ze studia ZPR Media, a pod koniec grudnia przeniesiono go do dawnego studia TVP World na Woronicza 17, z którego jest nadawany do dziś.

Programy informacyjne mogą się niedługo przenieść do nowego budynku Telewizji Polskiej. „19:30” zastąpiła emitowane od 1989 roku „Wiadomości TVP”, których ostatnie wydanie nadano 19 grudnia 2023 roku. Ten program zmienił swoje oblicze w maju 2019 roku.

fot. TVP