Nowy serwis informacyjny TVP korzysta ze sprzętu ZPR Media

  • TVP
Autor: mab

21 grudnia na antenach Telewizji Polskiej zadebiutował następca „Wiadomości” czyli serwis informacyjny „19:30”. W drugim wydaniu pokazano kulisy realizacji programu.

Dziennik „19:30” jest aktualnie realizowany z wykorzystaniem jednej kamery. Za stojącym prowadzącym widać animowane tło. Początkowo domniemywano, że program jest nadawany ze studia TVP Sport przy ulicy Woronicza. W tym miejscu nagrano zerowe wydanie – zapowiedź zmian u publicznego nadawcy. Jak się jednak okazało, TVP przygotowuje audycję w budynku należącym do zewnętrznego podmiotu – ZPR Media, właściciela m.in. Radia ESKA i  gazety Super Express.

Studio mieści się u zbiegu Wału Miedzyszyńskiego i ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” w Warszawie. Przestrzeń pierwotnie powstała na potrzeby programu „24 godziny online.pl” emitowanego w Nowa TV i 8TV, a także programów publicystycznych stacji ZPR Media.

Marek Czyż - Nowa TV
fot. Nowa TV

Później studio było wykorzystywane w innych produkcjach, m.in. w serialu „Na Wspólnej” TVN, czy „Przyjaciółki” Polsatu. Jednym z klientów ZPR Media była Koalicja Obywatelska, która nagrywała tam spoty wyborcze pt. „Kidawa TV”.

TVP ponownie klientem ZPR Media

Warto zauważyć, że Telewizja Polska nie po raz pierwszy nadaje program ze studia ZPR Media. W 2021 roku ruszył anglojęzyczny kanał TVP World. Przez pierwszy rok stacja realizowała program ze studia, z którego aktualnie nadawany jest serwis informacyjny „19:30”.

Jacek Kurski
fot. TVP

Stara ekipa TVP w siedzibie TAI

20 grudnia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwołał prezesów TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Część polityków i pracowników tych spółek uważa, że działanie to było bezprawne. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości rozpoczęli protest okupacyjny w budynkach mediów publicznych. Ponadto w siedzibie TAI, gdzie mieszczą się studia i sprzęt wykorzystywany do produkcji wiadomości, znajdują się osoby, które nie uznają zmian w TVP.

Nowe władze TVP nie są w stanie realizować programów na żywo z siedziby przy placu Powstańców Warszawy. 20 grudnia nadawca próbował wyemitować serwis rolniczy „Agrobiznes”. Program został jednak przerwany przez Adriana Boreckiego, reportera „Wiadomości”.

Newsroom „19:30” aktualnie znajduje przy ulicy Woronicza w pomieszczeniach wcześniej wykorzystywanych przez dziennikarzy TVP Sport.