23 maja zmiana standardu na DVB-T2/HEVC w kolejnych województwach

  • Telewizja
Autor: rafs

W nocy z 22 na 23 maja rozpocznie się kolejny, trzeci etap zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2/HEVC. Zmiana obejmuje mieszkańców wschodnich krańców województwa wielkopolskiego, południowych mazowieckiego, a także łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego

Zmiana standardu dotyczy trzech multipleksów: MUX1 (ESKA TV, TTV, Polo TV, Antena HD, TV TRWAM, TVP ABC, Stopklatka, Fokus TV), MUX2 (Polsat, TVN, TV4, TV Puls, TVN7, Super Polsat, TV6, PULS2) i MUX4 (Wydarzenia 24, zakodowane kanały TV i stacje radiowe). Kanały Telewizji Polskiej dostępne w ramach MUX3 nadal będą nadawane w DVB-T MPEG-4.

Co jest potrzebne do odbioru telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC?

Aby prawidłowo odbierać kanały DVB-T2 HEVC, potrzebny jest odpowiedni sprzęt – telewizor lub dekoder. Urządzenia pozwalające na odbiór są w sprzedaży już od kilku lat. Różne problemy wskazują na brak odpowiedniego odbiornika. Część urządzeń nie jest w stanie wyszukać kanałów, a inne zapisują telewizje na liście kanałów radiowych. Trwa kampania informacyjna dużych nadawców telewizyjnych odnośnie zmiany standardu.

Dotacja rządowa do wymiany dekodera/telewizora

Można ubiegać się o dopłatę rządową w wysokości 100 zł do zakupu dekodera odbierającego sygnał w nowym systemie lub 250 zł dopłaty do telewizora. Wniosek można złożyć tutaj lub idąc na pocztę i informując pracownika o woli złożenia wniosku o dofinansowanie.

Kiedy czwarty etap zmiany standardu na DVB-T2/HEVC?

Ostatni etap zmiany będzie miał miejsce 27 czerwca. Wtedy standard zostanie zmieniony w północno-wschodniej Polsce, w tym w Olsztynie, Białymstoku, Lublinie czy w Warszawie. Pierwsze dwa etapy miały miejsce 25 kwietnia oraz 28 marca. Objęły one zachodnią część Polski.