Audycje historyczne oraz relacje z uroczystości państwowych w majówkę w Polskim Radiu

  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: mbog

W majówkę w Polskim Radiu pojawi się dużo audycji historycznych oraz relacje z uroczystości państwowych. Nie zabraknie także specjalnych akcji dla całych rodzin, programów dla dzieci oraz polskiej muzyki i słuchowisk z największymi gwiazdami polskiego filmu i teatru w obsadzie.

Na antenie Trójki pojawi się specjalna audycja o historii 1 maja jako święta pracy ustanowionego po protestach robotników w USA. O Dniu Flagi oraz 100. rocznicy wybuchu Powstania Śląskiego będzie można usłyszeć w „Zagadkowej niedzieli” oraz „Leniwym przedpołudniu” 2 maja. W poniedziałek stacja zaprasza na program muzyczno-historyczny, w którym zaproszeni goście opowiedzą o znaczeniu Konstytucji 3 Maja.

Na audycje o 100. Rocznicy wybuchu III Powstania na Śląsku zaprasza Jedynka. Ponadto w Programie 1 słuchacze poznają lepiej postać carycy Katarzyny II i Stanisława Augusta Poniatowskiego. 3 maja w samo południe na antenie Dwójki będzie można usłyszeć preambułę Konstytucji w interpretacji Andrzeja Mastalerza. Kolejne rozdziały i Deklaracja Stanów Zgromadzonych będą odczytywane przez cały dzień, aż do wieczora.

Czwórka zaproponuje swoim słuchaczom rozmowy o znaczeniu pochodów pierwszomajowych w przeszłości oraz współczesnym patriotyzmie. Natomiast w „Stacji Nauka” zaprosi na wirtualny spacer po miejscach związanych z Konstytucją 3 Maja: Zamek Królewski, Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, Rynek Starego Miasta, Ogród Botaniczny w Alejach Ujazdowskich.

O historii motoryzacji opowie Polskie Radio Kierowców. Będzie mowa o motocyklach, autach osobowych, ciężarówkach, autobusach oraz polskiej myśli technicznej. Przypomniane zostaną nazwiska inżynierów, konstruktorów oraz ich wynalazki. Autorzy spróbują odpowiedzieć na pytanie, co z tych motoryzacyjnych dokonań sprzed lat funkcjonuje do dziś.

Jedynka będzie nadawać w czasie majówki wyłącznie polskie piosenki. 1 maja na antenie pojawią się jazzowe dźwięki prosto z 17. „Wiosny Jazzowej w Zakopanem”. Natomiast o godzinie 20:30 stacje będzie transmitować koncert „Andrzej Zaucha – Songbook”. Trójka zaprasza na specjalną audycję „Muzyczny 3 maja”. W Czwórce retransmisje wyjątkowych koncertów Marceliny, zespołu Kamp!, Bitaminy oraz grupy Dubska.

Specjalnie audycje także na antenach Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Dzieciom. Relacje ze wszystkich najważniejszych uroczystości państwowych związanych z obchodami Dnia flagi 2 maja i rocznicy Konstytucji 3 maja tradycyjnie na antenie Polskiego Radia 24.