BBC zaprezentowało krótką listę miast, które mogą zorganizować Eurowizję 2023

rafs

W piątek, 12 sierpnia BBC zaprezentowało krótką listę miast, które mogą zorganizować Konkurs Piosenki Eurowizji w 2023 roku. O tym, które miasto zorganizuje konkurs BBC i EBU poinformują jesienią.

Listę siedmiu miast zaprezentowano na antenie brytyjskiego publicznego nadawcy w programie porannym na antenie BBC Radio 2. To Birmingham, Glasgow, Leeds, Liverpool, Manchester, Newcastle i Sheffield. Na liście nie ma m.in. Londynu, ponieważ ostatnimi czasy BBC szuka możliwości organizacji swoich wydarzeń poza stolicą.

 

Chcemy podziękować wszystkim miastom i regionom, które wysłały swoje zgłoszenia do organizacji Konkursu Piosenki Eurowizji w przyszłym roku. Mamy siedem fantastycznych miast, które awansowały do następnejr undy. Gratulacje dla Birmingham, Glasgow, Leeds, Liverpoolu, Manchesteru, Newcastle i Sheffield. Jest ekscytującym móc zobaczyć zgłoszenia w przekroju całej Wielkiej Brytanii. Jesteśmy zdeterminowani, by zaprezentować wyjątkowy konkurs, który będzie celebracją piękna Ukrainy i mistrzostwa brytyjskiej muzyki i jej kreatywności w ramach różnorodnościmówi Kate Phillips, BBC’s Director Unscripted Content

Kryteria oceny zgłoszeń przez BBC i EBU

Pozostałe miasta będą oceniane przez BBC i EBU według kryteriów:

  • Posiadania wygodnej lokalizacji i miejsca, by móc spełnić wymagania konkursu
  • Zaangażowania ze strony miasta i regionu, by móc zorganizować wydarzenie, z wkładem finansowym włącznie
  • Siły oferty kulturalnej, w tym lokalne i regionalne inicjaywy reprezentujące ukraińską muzykę i kulturę
  • Zgodność ze strategicznymi priorytetami BBC jako nadawcy publicznego, w tym dostarczanie wartości przez wydarzenie do odbiorców i wspieranie kreatywnej ekonomii w Zjednoczonym Królestwie

Wśród siedmiu zgłoszeń, które przeszły do głównego etapu oceny jest Manchester. On, według danych przedstawionych przez BBC posiada największą halę widowiskową, która mogłaby zorganizować Konkurs Piosenki Eurowizji. Manchester AO Arena może pomieścić 21 tysięcy ludzi. Najmniejszymi jest M&S Arena w Liverpoolu i Newcastle Utila w Newcastle, które mogą przyjąć 11,5 tysiąca fanów. Ogłoszenie miasta-organizatora konkursu w 2023 roku nastąpi jesienią tego roku.

fot. BBC

Konkurs Piosenki Eurowizji 2023 – informacje

Konkurs Piosenki Eurowizji w 2023 roku odbędzie się w Wielkiej Brytanii. Ma to związek z rosyjską agresją na Ukrainę, przez co zwycięzcy konkursu w 2022 roku nie mogą zorganizować wydarzenia w swoim kraju. Prawo stworzenia wydarzenia przypadło drugiej w konkursie telewizji BBC z Wielkiej Brytanii.  Według informacji przekazanych przez Europejską Unię Nadawców, Ukraina otrzyma automatyczny awans do finału, razem z krajami „Wielkiej Piątki”. Dodatkowo, BBC i UA:PBC będą pracować nad tym, by na scenie podczas konkursu pojawiły się elementy związane z Ukrainą. Trwają ponadto prace nad logiem konkursu w 2023 roku, które ma odzwierciedlać wyjątkowe okoliczności organizacji konkursu.