Emitel przeprowadza testy telewizji nowoczesnego standardu 5G Broadcast. Robi to we współpracy z Telewizją Puls.
To pierwszy tego typu projekt w naszym kraju. Sygnał jest przesyłany w trybie jednokierunkowym, bez udziału sieci komórkowej i logowania się do internetu. W przeszłości takie testy odbywały się w Pradze.
W Polsce testy organizowane są we współpracy z Telewizją Puls. Prowadzona jest emisja kanałów TV Puls i Puls2. Emisja odbywa się z wykorzystaniem jednego z obiektów Emitel i jest obecna na obszarze aglomeracji warszawskiej. Projekt ma charakter pilotażowy i służy ocenie możliwości technologicznych oraz przyszłego potencjału wdrożeniowego nowego standardu TV.
5G Broadcast zdaniem Emitela ma zastosowanie od telewizji mobilnej przez radio cyfrowe aż do powiadamiania kryzysowego. Technologia ta umożliwia dystrybucję treści do nieograniczonej liczby urządzeń odbiorczych – smartfonów, tabletów, odbiorników samochodowych – bez konieczności zestawiania indywidualnych połączeń. Odbiór jest możliwy nawet w warunkach przeciążenia sieci lub jej chwilowej niedostępności.
Z perspektywy operatora infrastruktury to ważny krok w kierunku rozwoju usług nadawczych w nowym standardzie. 5G Broadcast pozwala wykorzystać nasze doświadczenie w emisji naziemnej i dostosować je do zmieniających się warunków technologicznych oraz nowych oczekiwań użytkowników końcowych – mówi Maciej Pilipczuk, Prezes Zarządu Emitel S.A.
Poszukujemy rozwiązań, które umożliwią nam dotarcie do widzów w nowy sposób, bez konieczności korzystania z internetu czy aplikacji streamingowych. 5G Broadcast daje możliwość emisji naszych treści bezpośrednio na urządzeniach mobilnych, co z punktu widzenia nadawcy oznacza w przyszłości nowy kanał dystrybucji i potencjalnie szerszy zasięg – powiedział Dariusz Dąbski, Prezes Zarządu Telewizji Puls.
Testy 5G Broadcast
Technologia 5G Broadcast jest obecnie testowana w kilkunastu krajach Europy, w tym w Niemczech, Francji i Austrii czy Czechach. Eksperci podkreślają, że rozwiązania broadcastowe stanowią naturalne uzupełnienie usług transmisji mobilnej – szczególnie w kontekście transmisji wydarzeń na żywo, usług publicznych oraz usług mobilnych o dużym zasięgu oraz komunikacji kryzysowej.