KRRiT przedłuża koncesję TOK FM i publikuje raport o mowie nienawiści w rozgłośni

  • Radio
  • Agora
Autor: rafs

Znane radio informacyjne z przedłużoną koncesją na nadawanie.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jednogłośnie przedłużyła koncesję na nadawanie radia TOK FM. Stało się to podczas posiedzenia rady w środę, 5 lipca. Obecne pozwolenia na emisję rozgłośni wygasają w piątek, 3 listopada. Nowe zezwalają na nadawanie radia przez następne 10 lat.

Teraz rozpoczyna się kolejny etap walki, bo radio musi uzyskać pozwolenia od Urzędu Komunikacji Elektronicznej na rozpowszechnianie sygnału przez nadajniki naziemne. Mówi o tym Kamila Ceran, szefowa TOK FM.

Jest koncesja, ale też i raport o mowie nienawiści w TOK FM

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jednocześnie z informacją o nowej koncesji dla radia TOK FM opublikowała raport z monitoringu rozgłośni (próba 14-dniowa opracowana metodą tygodnia konstruowanego – każdy dzień z innego tygodnia emisji). Łącznie monitoringiem objęto 336 godzin emisji programu (każdego dnia analizowano całą dobę emisji). Dotyczy on mowy nienawiści w emitowanych programach. Z raportem można się zapoznać na stronie organu. Rada w nim wyjaśnia pojęcia mowy nienawiści w kilku kontekstach. Potem stwierdza, że

odnotowano 5 (słownie: pięć) audycji, w których padły wypowiedzi mogące – ze względu na użyte w ich ramach określenia, porównania lub metafory  – nosić znamiona brutalizacji języka debaty publicznej i prowadzić do zatarcia granic między zaangażowaną publicystyką a tzw. mową nienawiści.

W raporcie przytaczają trzy fragmenty audycji porannych prowadzonych przez Piotra Maślaka. Rada potrzebowała raportu z monitoringu, by móc podjąć decyzję o rekoncesji.

Decyzja jest pozytywna aczkolwiek w trakcie posiedzenia, które dzisiaj się odbyło, muszę powiedzieć, że nastąpiło poruszenie wśród członków Rady, jeżeli chodzi o wyniki tego monitoringu. Mimo tego monitoringu jednak Krajowa Rada podjęła decyzję o udzieleniu koncesji. Jednym z motywów, to członkowie mówili wprost, było to, żeby pokazać, że jest wolność słowa w Polscepowiedział TVN24 Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

KRRiT wcześniej w tym roku nałożyła 80 tysięcy złotych kary na nadawcę za to, że w audycji poniżono i naruszono godność ofiar II Wojny Światowej, w tym Żydów. Pojawiły się w niej treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści z uwagi na poglądy polityczne. Obrażono ponadto profesora Wojciecha Roszkowskiego. TOK FM odwołała się od tej sankcji.

TVN – 9 miesięcy do końca koncesji

W dalszym ciągu  telewizja TVN nie uzyskała nowej koncesji na nadawanie programu. Jeden z największych nadawców komercyjnych w Polsce czeka na nowe pozwolenia. Koncesja telewizji TVN wygasa 14 kwietnia 2024 roku. Spółka TVN Warner Bros. Discovery długo oczekiwała na uzyskanie koncesji przez telewizje TVN24 i TVN7, a także HGTV.