„Lądowanie na Księżycu: wielkie oszustwo?” – Polsat Viasat History w 50. rocznicę misji Apollo 11

  • Telewizja
  • Polsat Box
Autor: mbog

Polsat Viasat History przygotował dla widzów specjalne pasmo dokumentalne w związku z 50. rocznicą lądowania statku kosmicznego Apollo. 20 lipca 1969 roku Neil Armstrong jako pierwszy człowiek w historii postawił stopę na Księżycu.

Naziści a lądowanie na księżycu

O godzinie 21:55 widzowie Polsat Viasat History zobaczą film „Naziści a lądowanie na Księżycu” („The Moon Landing and the Nazis”). Fakt, że Neil Armstrong postawił stopę na Księżycu, było ogromnym sukcesem Wernhera von Brauna i zespołu ponad 100 niemieckich techników i inżynierów pracujących dla NASA. Sukces misji miał mroczne korzenie – w 1945 roku Amerykanie przeprowadzili tajną operację mającą na celu przejęcie niemieckiej technologii rakietowej. Przywieźli nazistowskich naukowców i inżynierów do USA. Kilkadziesiąt lat po udanym lądowaniu na Księżycu – po ujawnieniu tajnych dokumentów – okazało się, że część współpracowników NASA pracowała wcześniej dla Trzeciej Rzeszy.

Film dokumentalny „Naziści a lądowanie na księżycu” będzie można obejrzeć 20 lipca, w sobotę o godzinie 21:55 w Polsat Viasat History.

Lądowanie na Księżycu: wielkie oszustwo?

Kiedy w lipcu 1969 r. Neil Armstrong i Buzz Aldrin stanęli na powierzchni Księżyca, świat natychmiast podzielił się na dwa obozy: tych, którzy uwierzyli w sukces misji Apollo 11 i tych, którzy w to wątpili. Jeden z sondaży wykazał, że 52 procent Brytyjczyków jest przekonanych, iż lądowanie na Księżycu było misternie przygotowanym oszustwem, mającym na celu pokonanie Rosji w wyścigu kosmicznym.

W premierowym filmie „Lądowanie na Księżycu: wielkie oszustwo?” („The Moon Landings: The World’s Greatest Hoax?”) dokonano analizy obu stron tej dyskusji. Twórcy spróbowali znaleźć ostateczne odpowiedzi na wszelkie wątpliwości. Ponadto autorzy przygotowali rekonstrukcję lądowania i przetestowali różne teorie. W programie znajdą się także wywiady z ekspertami i ze zwolennikami teorii spiskowych oraz materiały archiwalne.

Polsat Viasat History pokaże dokument „Lądowanie na Księżycu: wielkie oszustwo?” w sobotę o godzinie 23:00.