Mistrzostwa świata juniorów niezagrożone po wycofaniu rosyjskich sportowców przez FIS

rafs

Rada Międzynarodowej Federacji Narciarskiej w komunikacie z 1 marca 2022 roku poinformowała, że rosyjscy i białoruscy sportowcy nie będą mogli występować do końca sezonu w wydarzeniach FIS. Dotyczy to także mistrzostw świata juniorów, które odbędą się na początku marca w Zakopanem.

Federacja podjęła decyzję po posiedzeniu w poniedziałek, 28 lutego. Polscy dziennikarze sportowi informowali o tym, że jest opór przeciwko nałożeniu takiego wykluczenia. Rada miała być podzielona na pół w sprawie podjęcia takiej decyzji.

 

Ostatecznie nałożono takie wykluczenie „w trosce o bezpieczeństwo sportowców z Białorusi i Rosji”. Powołano się w komunikacie na rekomendacje ze strony Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Federacja w swoim komunikacie używa jednak określenia „konflikt”, a nie „wojna” w odniesieniu do rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Mistrzostwa świata juniorów w Zakopanem niezagrożone

W Zakopanem od 2 do 6 marca będą odbywać się mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym. Organizatorzy, czyli Polski Związek Narciarski i Ministerstwo Sportu zagrozili, że jeżeli rosyjscy sportowcy pozostaną na listach startowych, wydarzenie zostanie odwołane.

Początkowo FIS zdecydował się zamieścić listy startowe treningu skoczków we wtorek, 1 marca z zawodnikami rosyjskimi, którzy występowaliby pod flagą federacji.  Zawodników ostatecznie wycofano, więc Mistrzostwa świata juniorów nie są zagrożone. Transmisje z nich będzie można oglądać na antenie TVP Sport oraz na ich stronie internetowej i w aplikacji mobilnej. TVP pokaże również mistrzostwa świata w lotach narciarskich w Vikersund, w których Rosjanie także nie wezmą udziału.