Mistrzostwa świata w lotach narciarskich w Vikersund w Telewizji Polskiej na wyłączność

rafs

Telewizja Polska pokaże w Polsce transmisje z mistrzostw świata w lotach narciarskich, które odbędą się w drugi weekend marca w norweskim Vikersund. Dla TVP będą to ostatnie transmisje zawodów najwyższego szczebla w skokach w sezonie i jedyne na zasadzie wyłączności.

Mistrzostwa świata w lotach narciarskich odbywają się od 1972 roku. Ostatnia impreza odbyła się w grudniu 2020 roku w Planicy, gdzie można było zobaczyć pierwszą edycję tego czempionatu. W rywalizacji indywidualnej mistrzem został Niemiec Karl Geiger, a w drużynowej triumfowała Norwegia. Polska zdobyła brązowy medal w składzie Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Dawid Kubacki i Kamil Stoch.

W 2022 roku mistrzostwa odbędą się w norweskim Vikersund. Skocznia Vikersundbakken o rozmiarze 240m gościła wcześniej ten czempionat w 1977, 1990, 2000 i 2012 roku.W indywidualnych mistrzostwach w 2012 roku triumfował Słoweniec Robert Kranjec, a w drużynowych Austria. Indywidualnie najlepszym Polakiem był Kamil Stoch – 10. miejsce, a drużynowo Polska była siódma w składzie Maciej Kot, Krzysztof Miętus, Piotr Żyła i Kamil Stoch. W 2017 roku podczas konkursu drużynowego Pucharu Świata ustanowiono na skoczni nieoficjalny rekord świata w długości lotu. Skok na odległość 253,5m ustał Austriak Stefan Kraft.

Mistrzostwa świata w lotach narciarskich – gdzie i kiedy transmisje

Mistrzostwa świata w lotach w Vikersund będzie w Polsce transmitować Telewizja Polska (TVP1 i TVP Sport). Nadawca publiczny posiada wyłączność na terenie Polski. Oznacza to, że nie będzie transmisji na antenach Eurosportu. Prawa do mistrzostw świata w lotach sprzedaje Europejska Unia Nadawców. Eurosport ma prawa do skoków na mocy umowy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej z Infrontem.

Transmisje rozpoczną się od kwalifikacji. Ta relacja rozpocznie się w czwartek, 10 marca o godzinie 15:50 w TVP Sport. W piątek, 11 marca odbędą się 1. i 2. seria rywalizacji indywidualnej.  TVP Sport transmisję rozpocznie od studia o godzinie 15:45, a od 16:05 także w TVP1. Pierwsza seria konkursu rozpocznie się na obu antenach o 16:30 (w przerwie konkursu w Jedynce „Teleexpress”). W TVP1 transmisja ze studiem jest planowana do godziny 18:55, a w TVP Sport do 19:30.

W sobotę, 12 marca odbędą się 3. i 4. seria rywalizacji indywidualnej, a w niedzielę, 13 marca rywalizacja drużynowa. Godziny transmisji w Telewizji Polskiej będą w tych dniach takie same jak w piątek.

Telewizja Polska od listopada 2022 na wyłączność z biathlonem

Telewizja Polska posiada na wyłączność do 2026 roku prawa do transmisji z Pucharu Świata w biathlonie oraz największych imprez mistrzowskich w tej dyscyplinie – mistrzostw świata, mistrzostw Europy oraz mistrzostw świata juniorów. W czwartek, 3 lutego poinformował o tym na Twitterze prezes zarządu TVP Jacek Kurski. Oznacza to, że Eurosport nie będzie pokazywał już transmisji z biathlonu w Polsce. Poprzednio polski nadawca publiczny pokazywał biathlon w latach 2010-2014.