Maciej Wośko z „Gazety Bankowej” oraz redakcje TVP3 Rzeszów, Polsat News z nagrodą NBP

  • Internet
  • Polsat
Autor: rafs

Narodowy Bank Polski poinformował o wynikach XIX edycji Konkursu im. Władysława Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W konkursie zostali nagrodzeni autorzy i redakcje, którzy w przystępny i zrozumiały sposób wyjaśniają skomplikowane zagadnienia ze świata gospodarki.

Laureatów wybrała kapituła pod przewodnictwem prof. Adama Budnikowskiego. Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystej gali. Prezes NBP prof. Adam Glapiński podziękował wszystkim uczestnikom konkursu za udział w XIX edycji i pogratulował zwycięzcom. Następnie poinformował o rozpoczęciu nowego Konkursu o Nagrodę Prezesa NBP – „Wpływ szoku pandemicznego na wzrost gospodarczy i inflację”.

Spośród zgłoszonych prac konkursowych – publikacji prasowych i internetowych, audycji radiowych i programów telewizyjnych, które ukazały się w mediach ogólnopolskich i lokalnych w okresie od 20 października 2020 r. do 30 sierpnia 2021 r. – nagrodzonych lub wyróżnionych zostało dziesięć.

Wośko, „Państwo w państwie”, TVP3 Rzeszów z nagrodami

Kapituła konkursu przyznała Nagrodę główną i tytuł „Dziennikarza Ekonomicznego 2021 roku” redaktorowi Maciejowi Wośko z „Gazety Bankowej”. Dziennikarz został wyróżniony za „całokształt pracy dziennikarskiej, a zwłaszcza za umiejętność prezentowania w przystępny i ciekawy sposób skomplikowanych mechanizmów ekonomicznych oraz za powołanie do życia, wraz z redakcją „Gazety Bankowej”, „Polskiego Kompasu”, powszechnie cenionego corocznego raportu o stanie naszej gospodarki”.

Nagrodę za pracę zespołową i tytuł „Redakcji 2021 roku” otrzymał program „Państwo w Państwie” z Polsat News za „stworzenie wartościowego, atrakcyjnego i oczekiwanego przez wielu widzów cyklicznego programu podejmującego najważniejsze tematy ekonomiczne i społeczne”. Nagrodzono również zespół redakcyjny TVP3 Rzeszów za audycję „Gospodarka tu i teraz”, a także dziennikarza TV RepublikaKrystiana Kaźmierczyka za program „Krajowy plan odbudowy – Biznes Polska”. Zaś w kategorii „Pandemia wyzwaniem dla krajowych finansów i gospodarki” nagrodę otrzymała Grażyna Rakowicz z TVP3 Bydgoszcz.

W kategorii „Polityka pieniężna i stabilność finansowa” utytułowany został Maksymilian Wysocki z portalu wGospodarce.pl. Nagrodę w kategorii „Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna” otrzymała Beata Piechowska-Olszewska z Polskiego Radia Dzieciom za cykl programów „Skarbonka”. Nagrodzono także artykuł „Hipoteza „Paryż”: Zanieczyszczenie oceanów ważną przyczyną globalnego ocieplenia?” Jacka Musiał ze „Śląskiego Kuriera Wnet”. W kategorii „Wywiad” wyróżniono Emilię Świętochowską z „Dziennika Gazety Prawnej” oraz Stanisława Koczota z „Gazety Bankowej”.