Otwarte okno TVN24 w kablówkach, platformach satelitarnych

  • Telewizja
  • TVN Warner Bros. Discovery
Autor: mab

TVN Grupa Discovery poinformowała, że od 21 grudnia do końca stycznia 2022 roku kanał TVN24 będzie udostępniany bez dodatkowych opłat. Akcja jest związana ze zmianami w Ustawie Medialnej, nazywanymi potocznie „lex TVN”.

Dostęp do stacji TVN24 bez dodatkowych opłat mają użytkownicy wszystkich pakietów płatnych w serwisie Player.pl. Ponadto operatorzy telewizji kablowo-satelitarnej mają możliwość dodatkowego, czasowego włączenia kanału abonentom pakietów płatnych, w których kanał TVN24 dotychczas nie był dostępny.

Dodatkowo od poniedziałku do piątku w godzinach 5:55-10:00 oraz w weekendy pomiędzy 7:00 a 9:00 można oglądać retransmisję informacyjnej anteny grupy na „otwartej antenie”. TVN24 jest emitowane w TTV, stacji dostępnej w naziemnej telewizji cyfrowej na MUX 1.

TVN24 w TTV
fot. TTV

Andrzej Duda ma 20 dni na decyzję

W myśl nowych przepisów, o koncesję w Polsce będzie mogła się starać spółka, której bezpośredni lub pośredni udział kapitałowy lub akcyjny osób lub firm spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie przekracza 49%. Zmiany dotknęłyby przede wszystkim kanały TVN Grupa Discovery. Problem z odnowieniem koncesji miałaby również spółka ViacomCBS. Ta w listopadzie otrzymała licencję na nadawanie Nickelodeon Polska u czeskiego regulatora rynku.

17 grudnia sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu w ciągu kilkunastu minut wprowadziła pod obrady uchwałę Senatu, która odrzuciła nowelę ustawy medialnej tzw. „lex TVN”. Komisja zarekomendowała Sejmowi odrzucenie weta Senatu. Sejm przyjął wniosek komisji. Za głosowało 229 posłów.

20 grudnia do Kancelarii Prezydenta RP wpłynęła przegłosowana ustawa. Andrzej Duda ma 21 dni na podjęcie decyzji. Do nich należy podpisanie ustawy, skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego lub weto. W przypadku podpisania ustawy, ta wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.

Apel TVN do Prezydenta RP

Telewizja TVN opublikowała na swoich stronach „Apel w obronie TVN”. Skierowany jest on do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o niepodpisywanie nowelizacji Ustawy Medialnej. Widzowie mogą się pod nim podpisywać, wpisując swoje imię, nazwisko i adres e-mail. Apel dostępny jest na stronie apel.tvn.pl.

Apel TVN
fot. TTV