Polska wystąpi w pierwszym półfinale Eurowizji 2024

  • TVP
Autor: rafs

Odbyło się losowanie półfinałów Konkursu Piosenki Eurowizji 2024.

W Malmoe rozlosowano uczestników obu półfinałów tegorocznego konkursu. Polska została wylosowana w pierwszym półfinale i przydzielono ją do pierwszej połowy rywalizacji we wtorek, 7 maja.

W pierwszym półfinale oprócz krajów-uczestników najlepsze piosenki będą mogli wybierać widzowie z krajów „wielkiej piątki” także Niemcy, Wielka Brytania oraz gospodarz imprezy, Szwecja. Oznacza to, że Polacy przebywający za granicą będą mogli głosować na reprezentanta Polski.

Od 2023 roku w pierwszym półfinale liczone jest 100% głosów z televotingu. Polska wystąpi w pierwszym półfinale po raz pierwszy od 2019 roku. Wtedy zespół Tulia wystąpił z utworem „Fire of Love” (Pali się). Zajął 11. miejsce.

Do piątku, 2 lutego można zgłaszać polskie propozycje w ramach wewnętrznych preselekcji na reprezentanta Polski. Do konkursu można zgłaszać piosenki opublikowane po 1 września 2023 roku.

Eurowizja 2024 – gdzie i kiedy?

Konkurs Piosenki Eurowizji 2024 odbędzie się w szwedzkim Malmo w dniach 7, 9 i 11 maja 2024 roku.  W 68. edycji udział weźmie 37 krajów.W 2023 roku Eurowizję wygrała Loreen z utworem „Tattoo”. Polska dzięki występowi Blanki z utworem „Solo” zajęła 19. miejsce.  Wszystkie koncerty tegorocznej edycji konkursu będzie można obejrzeć bez komentarza na YouTube oraz w Telewizji Polskiej. Tam konkurs ma skomentować po 5 latach przerwy Artur Orzech, który wrócił po zmianach do nadawcy publicznego.