Polskie radio komercyjne i publiczne w rocznicę agresji rosji na Ukrainę

  • Radio
  • Agora
  • Eurozet
  • Grupa RMF
  • Polskie Radio
  • ZPR Media
Autor: rafs

Polskie rozgłośnie radiowe uczczą rocznicę rozpoczęcia zbrojnej napaści rosji na Ukrainę.

Radia komercyjne dołączą do wspólnej akcji i na antenie Grupy Radiowej Agory, Eurozetu, Grupy RMF i Time zostanie puszczony utwór Johna Lennona „Give Peace A Chance” z 1969 roku. Piosenka wtedy była aktem sprzeciwu wobec wojny w Wietnamie. Akcja planowana jest na godzinę 8:45 w piątek, 24 lutego. Podobny gest, polegający na jednoczesnej emisji tej piosenki, rozgłośnie z całej Europy wykonały 4 marca 2022 roku.

Tym symbolicznym gestem chcemy wysłać 3 komunikaty. Pierwszy to przypomnienie sobie i światu, że mija już rok od rozpoczęcia tej dramatycznej w skutkach wojny. Wojny, która ciągle trwa, powodując cierpienie milionów ludzi. Drugi – chcemy pokazać jedność świata radiowego przeciw niszczącej sile rosyjskiej agresji. Po trzecie, chcemy wyrazić solidarność i dodać otuchy wielu naszym ukraińskim sąsiadom, którzy musieli opuścić swój dom i żyją teraz pośród nas – w Polsce, ale też w wielu krajach Europy i świata. Chcemy zrobić to jeszcze raz, bo ta wojna ciągle trwa, a naszym obowiązkiem jest nie tylko informować o tym, co dzieje się na froncie, ale także działać razem przeciw niej. Choćby w sferze takich, symbolicznych gestów. Dlatego zapraszamy do tej inicjatywy wszystkie stacje radiowe w Polsce i na świecie. Zarówno te nadające na falach eteru, jak i w świecie onlinemówią nadawcy

Działacze lewicowi sprzeciwiają się jednak puszczeniu tego utworu i zamierzają namówić rozgłośnie do puszczenia zamiast niego hymnu Ukrainy lub utworu ukraińskiego zespołu.

Radio Zet w piątek, 24 lutego wyemituje specjalną oprawę swoich serwisów informacyjnych, poświęcając dużą część ramówki wojnie w Ukrainie w jej rocznicę. Pojawi się dodatkowe wydanie „Gościa Radia Zet” o godzinie 7:02, a „Wiadomości” będą co pół godziny od 5:00 do 19:00. W tym dniu w nich będzie można usłyszeć głosy ukraińskich dziennikarzy mieszkających w Polsce – Ołeny Babakovej i Żeni Klimakina. W programie będzie można usłyszeć specjalne relacje korespondentów z Kijowa, Stanów Zjednoczonych, Londynu, Brukseli, Berlina, Tallina i strefy przygranicznej.

Polskie Radio z podobną akcją, ale z inną piosenką

Nadawca publiczny nie puści tak jak rozgłośnie komercyjne o tej samej porze utworu Johna Lennona. Polskie Radio zamierza na wszystkich swoich antenach o godzinie 8:45 w piątek, 24 lutego wyemitować „Mamy siebie” skomponowany przez Adama Sztabę, wykonany przez ponad 130 artystów. W ten sposób chcą oddać hołd wszystkim ludziom i organizacjom związanym z akcją niesienia pomocy uchodźcom z Ukrainy. Wśród innych akcji planowany jest koncert w Programie 2 z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej „Solidarni z Ukrainą” w czwartek, 23 lutego o 20:00. Podczas niego będzie utwór Valentina Silvestrova pt. „Modlitwa za Ukrainę”, skomponowany podczas Euromajdanu w 2014 roku, wybrzmią również hymny Polski i Ukrainy (ten ostatni w aranżacji Jurija Szewczenki), a także „Requiem”oraz „Va pensiero” z opery „Nabucco” Giuseppe Verdiego. Dzień później o 19:00 będzie wyemitowany koncert z Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. On będzie poświęcony pamięci ofiar agresji Rosji na Ukrainę