Wkrótce zmiany w naziemnej telewizji cyfrowej. Co to DVB-T2 HEVC?

W 2022 rozpocznie się kolejny etap refarmingu w Polsce. Dotychczasowy system emisji – DVB-T zostanie zastąpiony nowocześniejszym – DVB-T2. Zmieni się również standard kompresji z MPEG-4 na HEVC. Co to oznacza? Czy trzeba kupić nowy telewizor? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym poradniku.

Kiedy zmiany w naziemnej telewizji?

Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) będzie odbywać się etapowo. Pierwszy będzie miał miejsce 28 marca 2022 roku. Wówczas dotychczasowy przekaz DVB-T zostanie wyłączony dla mieszkańców województw dolnośląskiego i lubuskiego. Niecały miesiąc później, 25 kwietnia zmiany będą miały miejsce w północno-zachodniej Polsce. Trzeci etap zaplanowano na 23 maja. Tego dnia w województwach opolskim, śląskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim oraz w części wielkopolskiego i mazowieckiego nastąpi przełączenie sygnału na DVB-T2/HEVC. Proces refarmingu zostanie zakończony 27 czerwca. Wówczas w całej Polsce, w tym również w Warszawie, dostępny będzie wyłącznie sygnał w nowym standardzie.

Terminy przełączenia sygnału na DVB-T2/HEVC
Kiedy DVB-T2 w twoim regionie? – fot. Telewizja Polska

DVB-T2 i HEVC – co to oznacza?

DVB-T2 jest nowym standardem emisji sygnału, następcą DVB-T. Natomiast HEVC (H.265) to standard kompresji wideo. Wiedza techniczna o tym, co oznaczają te „literki” nie jest potrzebna, aby móc oglądać telewizję naziemną. Dlaczego więc w komunikach pojawiają się te nazwy? Każdy odbiorca telewizji naziemnej powinien sprawdzić, czy aktualnie posiadane urządzenie posiada takie oznaczenia, czyli potrafi przetworzyć sygnał.

Czy trzeba kupić nowy telewizor DVB-T2 HEVC?

Naziemna telewizja cyfrowa jest wciąż popularna w Polsce. Aby po zmianach móc dalej oglądać ulubione kanały za darmo, konieczny jest odpowiedni odbiornik. Musi on odbierać sygnał transmitowany w DVB-T2 i wyświetlać obraz skompresowany w standardzie HEVC, a także przetwarzać dźwięk E-AC-3. Wiele osób ma już odpowiedni telewizor w domu, takie urządzenia są sprzedawane od kilku lat. Warto więc sprawdzić w instrukcji lub w internecie, czy posiadany model urządzenia będzie w stanie odbierać naziemną telewizję cyfrową po zmianach.

Nie mam telewizora DVB-T2. Co kupić?

Jeżeli telewizor jest wciąż sprawny i nie chcesz go wymieniać, konieczne będzie dokupienie odpowiedniego tunera – inne nazwy: dekoder, set-top-box (STB). Takie urządzenie można nabyć w sklepach z elektroniką, a nawet w hipermarketach. Przed zakupem warto upewnić się, czy posiada on zdolność dekodowania sygnału DVB-T2 z kodekiem HEVC (H.265) i przetwarzać dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3.

Szczegółowe wymagania techniczne dla odbiorników cyfrowych można znaleźć w rozporządzeniu UKE.