Redakcja Radiowej Trójki z apelem do Rady Mediów Narodowych – #3mamyzKubą

  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: mtom

Redakcja programu Trzeciego Polskiego Radia we wtorek, 25 sierpnia wydała apel do Rady Ministrów, Prezydenta RP, Rady Mediów Narodowych i KRRiTV w którym domagają się m.in powrotu na stanowisko dyrektora Kuby Strzyczkowskiego. Akcja oznaczona jest hasztagiem pt. #3mamyzKubą.

Dziennikarze Trójki w proteście umieszczonym na platformie secure.avaaz.org sprzeciwiają się planom zmiany profilu anteny na muzyczno-kulturalny, pozbawiony publicystyki. Redaktorzy zarzucają nowej dyrekcji, że do tej pory nie spotkała się z zespołem oraz nie przedstawiła planów na nową formułę radia. Wypominają również, że nowo powołane osoby krytykują dotychczasową redakcję w mediach społecznościowych, jednocześnie zabraniając udziału słuchaczy w audycjach. Zespół Trójki żąda przywrócenia Kuby Strzyczkowskiego na stanowisko dyrektora anteny Programu 3 Polskiego Radia, który zdaniem zespołu „dawał nadzieję, że Trójka może być ponownie niezależną od sterowania politycznego, otwartą na różne poglądy, kulturotwórczą anteną”.

Jako zespół i słuchacze Programu III Polskiego Radia stanowczo sprzeciwiamy się likwidacji Trójki w jej dotychczasowym kształcie. Działania nowej dyrekcji z nadania politycznego, jej zapowiedzi i pierwsze decyzje nie pozostawiają wątpliwości – nasza antena ma zmienić format i charakter, a zapewne również nazwę. Wszystko to bez żadnego wyraźnego powodu, co stanowi sytuację bezprecedensową w świecie mediów. Takie zmiany oznaczają śmierć kultowej rozgłośni jaką jest Trójka, na co nie możemy się zgodzić.

Nie zgadzamy się również na metody zarządzania wprowadzone przez nową dyrekcję – siłowe przejmowanie anteny przypominające metody rodem ze stanu wojennego, usuwanie dziennikarzy ze studia oraz wymienianie ich na półamatorów dramatycznie obniżających poziom Programu III.

Nie możemy zgodzić się na standardy, w ramach których wicedyrektor publicznie nazywa nas „amatorami”, a Trójkę „mega słabą”, na odsuwanie od pracy całych zespołów bez słowa wyjaśnienia, karne przeniesienie szefa aktualności do innej jednostki czy wprowadzanie gwałtownych zmian w ramówce i zdejmowanie audycji na pięć minut przed emisją.

Nie możemy zgodzić się na mianowanie dyrektorem Trójki człowieka bez jakiegokolwiek doświadczenia dziennikarskiego, ani na powoływanie dyrekcji, której brak elementarnej wiedzy na temat zrządzania radiem i jego funkcjonowania. Po niemal tygodniu jest już jasne, że nowa dyrekcja nie ma planu działania, pomysłu ani kompetencji do zarządzania tak ważną instytucją, jaką jest Program III Polskiego Radia.

Nowa dyrekcja do dziś nie spotkała się z zespołem, jednocześnie obrażając nas w mediach społecznościowych. Szeregowych pracowników wypytuje o liczbę i rodzaj audycji ukazujących się na antenie. Zakazała udziału słuchaczy we wszystkich audycjach, co zawsze stanowiło wyróżnik i jedną z największych wartości Trójki. Nie odpowiada na pytania formułowane przez zespół, stosuje kłamstwa i manipulacje, pierwszego dnia informując nas o zmianie nazwy radia, a trzy dni później twierdząc, że nic takiego nie miało miejsca czy ogłaszając powroty dziennikarzy, którzy współpracować z nią nie mają zamiaru.

Żądamy przywrócenia na stanowisko dyrektora Kuby Strzyczkowskiego, który trzy miesiące temu podjął się misji odbudowy Trójki po kryzysie wywołanym przez zarząd i poprzednią dyrekcję. Kuba Strzyczkowski, znakomity dziennikarz, dawał nadzieję, że Trójka może być ponownie niezależną od sterowania politycznego, otwartą na różne poglądy, kulturotwórczą anteną. Usunięcie go ze stanowiska dyrektora, podparte absurdalnymi zarzutami oraz wprowadzenie na jego miejsce politycznych nominatów ten cel całkowicie przekreśla.

Program III Polskiego Radia to antena, która kształtowała całe pokolenia słuchaczy. Nie zgadzamy się na jej likwidację w imię partykularnych interesów politycznych, osobistych uraz i ambicji.

Zespół i Słuchacze Trójki

Apel w mediach społecznościowych udostępnili m.in Patrycjusz Wyżga, Piotr Stelmach, Tomasz Michniewicz, Krystian Hanke, Monika Suszek, Marcin Łukawski. W chwili pisania artykułu protest poparło ponad 8000 internautów.

Wicedyrektor Trójki: „Radio Kuby było mega słabe z amatorami na antenie”

Nowy wicedyrektor Marek Wiernik w rozmowie w mediach społecznościowych z Kubą Wątłym, założycielem Halo.Radio krytycznie odniósł się o dotychczasowej sytuacji w Trójce za rządów Strzyczkowskiego:

Tak naprawdę to powinno się zresetować to radio, bo sysstematycznie było niszczone przez kilkanascie lat za sprawą niby gwiazd. Teraz akurat nikogo nie wyrzucają. A ja zapraszam do radia muzyczno-kulturalnego bez dziennikarzy politycznych:)

Nie jest spoko ale trzeba coś robić,bo radio Kuby było mega słabe z amatorami na antenie.Mają być wreszcie fachowcy muzyczni,z Teraz Rocka już są,przyjdą czołowi z komercji,powroty Hirka i Szydłowskiej może + do tego centrum muz.pol.radia = połączenie z Trójką= fonografia,festiwale i koncerty. Może tak być? A na młode i stare lata cała branża wyciska kasę z PISu , js też rdc, a TVP? Całe życie występowałem w mediach rządowych, jak wielu.A innej,na razie lepszej opcji nie widzę.Od 20 lat wszystkie władze mnie wyrzucały,robili mnie w ciula i ze mnie frajera. I tak nie zostałem gwiazdą.A kasę wyciskam wcale nie z branży radiowej.pozdrówka – napisał Wiernik

Odwołany Strzyczkowski, ramówka tworzona z dnia na dzień

W czwartek, 20 sierpnia br. odwołano Kubę Strzyczkowskiego. Według doniesień Press.pl, dyrekcja tłumaczyła decyzję „naruszeniem regulaminu i procedur wewnętrznych Spółki oraz przekraczania kompetencji i pełnomocnictw”. Jednocześnie powołano nowego dyrektora Michała Narkiewicz-Jodko oraz dwóch wicedyrektorów – Marek Wiernik oraz Piotra Kordaszewskiego. Pierwszą decyzją nowego kierownictwa było odsunięcie Ernesta Zozunia od prowadzenia pasma „Zapraszamy do Trójki” oraz zwolnienia z funkcji szefa redakcji Aktualności. Od tego dnia całkowicie zrezygnowano z pasma „ZD3” – zarówno porannego, jak i popołudniowego. W ramówce pasmo od 16:00 do 19:00 zastąpił tymczasowy program „Do Trójki zaprasza”.

Natomiast w czwartek nie wyemitowano program „Godzina prawdy” Michała Olszańskiego, „Reszta świata” Tomasza Michniewicza, a program „Offensywa” Piotra Stelmacha w zastępstwie poprowadziła Katarzyna Kaczkowska. Od tego czasu ramówka Trójki na stronie internetowej Polskiego Radia jest uzupełniana jest z dnia na dzień. Ze stacją pożegnali się Marcin Cichoński, Jan Kałucki, Beata Pawlikowska i Katarzyna Borowiecka.