• Dzienniki
  • Polsat
Autor: mab

Czytelnicy Przeglądu Sportowego oraz widzowie Telewizji Polsat uznali, że „Najlepszym Sportowcem Polski” w 2021 roku był Robert Lewandowski. To już trzeci triumf „Lewego” w tym plebiscycie.

Wszystkich laureatów 87. edycji najstarszego polskiego plebiscytu ogłoszono 8 stycznia podczas „Gali Mistrzów Sportu” transmitowanej w telewizji za pośrednictwem Polsatu i Polsatu Sport. Drugie miejsce przypadło Anicie Włodarczyk, która na igrzyskach w Tokio zdobyła trzecie z rzędu mistrzostwo olimpijskie w rzucie młotem. Plebiscytowe podium uzupełnił najbardziej utytułowany polski żużlowiec Bartosz Zmarzlik.

Kapituła 87. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2021 przyznała także wyróżnienia w kategoriach dodatkowych. Za Imprezę Roku uznano rozgrywane na Stadionie Śląskim Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Silesia 2021, Trenerem Roku został Aleksander Matusiński, którego zawodniczki i zawodnicy zdobyli złoty i srebrny medal olimpijski w sztafetach 4×400 metrów – mieszanej i kobiet. Statuetkę Superczempiona odebrał dyskobol Piotr Małachowski. Drużyną Roku została ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, triumfator siatkarskiej Ligi Mistrzów. Statuetkę Czempiona w kategorii Sport bez Barier odebrała multimedalistka Igrzysk Paraolimpijskich Róża Kozakowska. Doceniono też firmy od lat wspierające polski sport – w kategorii Sport i Biznes nagrodę odebrali Daniel Obajtek i Robert Kubica, a w kategorii Od Zawsze ze Sportem doceniono zasługi Totalizatora Sportowego.

Idea Plebiscytu narodziła się w 1926 roku z inicjatywy ówczesnego redaktora naczelnego Przeglądu Sportowego Kazimierza Wierzyńskiego. Postanowiono, aby w plebiscycie czytelniczym wybierać corocznie dziesięciu najlepszych sportowców Polski, z których pierwszy zyska miano Sportowca Roku.