Rosyjska „Nowaja Gazeta” zawiesza działalność do końca wojny na Ukrainie

  • Internet
  • Prasa
  • Dzienniki
Autor: rafs

Niezależna od Kremla rosyjska „Nowaja Gazeta” zawiesza swoją działalność. Ma to związek z  publikacjami publikacje dotyczące wojny w Ukrainie.

O zawieszeniu działalności poinformowano na stronie radia w poniedziałek, 28 marca. Redakcja w oświadczeniu napisała o tym, że otrzymali kolejne ostrzeżenie od Roskomnadzoru, organu nadzorującego media w rosji. Z tego względu zdecydowali się wstrzymać publikację gazety w wersji internetowej i papierowej do końca „operacji specjalnej na terytorium Ukrainy”. Jej ostatni numer został wydany we wtorek, 29 marca. Na okładce na czarnym tle jest napisane „rosja. Bomba. Ukraina.”. Nazwy państw napisano czcionką w kolorach flag państwowych. Jest również oświadczenie redakcji, w której uznają wojnę za szaleństwo, a nie uznają Ukrainy i języka ukraińskiego za wrogie. Zdecydowali się jednocześnie zawrzeć wszystkie ważne teksty w tym numerze gazety w językach rosyjskim i ukraińskim.

Represje wobec niezależnych mediów w rosji

Rosyjskie niezależne media od początku wojny na Ukrainie są represjonowane przez władze na Kremlu. Narracja niesprzyjająca rządzącym zmusiła do zawieszenia działalności przez niezależną telewizje Dożd, Stacja od 2021 roku miała także „łatkę zagranicznego agenta” przyznaną przez rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości. Całkowicie swoją emisję zakończyło za to radio Echo Moskwy, które nadawało w kraju od 1990 roku. Dostęp do serwisów telewizji BBC czy Radia Wolna Europa/Radia Swoboda, a także do zachodnich serwisów społecznościowych jest możliwy tylko za pośrednictwem przeglądarek obsługujących darknet.