Rusza 87. Plebiscyt Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski

  • Prasa
  • Dzienniki
  • Onet
  • Polsat
Autor: mbog

Już w czwartek, 18 listopada zostanie zainaugurowany 87. Plebiscyt Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski. Transmisję z wydarzenia, podczas którego zostanie ogłoszonych dwudziestu nominowanych, przeprowadzi Onet oraz Polsat Sport.

Idea Plebiscytu narodziła się w 1926 roku z inicjatywy ówczesnego redaktora naczelnego Przeglądu Sportowego Kazimierza Wierzyńskiego. Postanowiono wówczas, aby w plebiscycie czytelniczym wybierać corocznie dziesięciu najlepszych sportowców Polski, z których pierwszy zyska miano Sportowca Roku. Zwycięzcy Plebiscytów to galeria sław tworzących historię polskiego i światowego sportu – od bohaterów 20-lecia międzywojennego, poprzez sławy powojenne, po współczesnych herosów sportowych aren.

Plebiscyt Przeglądu Sportowego jest drugim najstarszym tego typu konkursem na świecie – zaledwie rok wcześniej szwedzki dziennik Svenska Dagbladet zaczął przyznawać nagrody najlepszemu sportowcowi lub zespołowi roku. Wyróżnienia te przyznawane są nieprzerwanie do 1925 roku.

– Trudno uwierzyć, ale w naszym Plebiscycie było już nominowanych aż 415 sportowców. Mam nadzieję, że już niedługo powstanie książka, w której opiszemy wszystkie te wybitne postaci. Zasłużyli na to – informuje Paweł Wołosik, redaktor naczelny Przeglądu Sportowego.

Inauguracja Plebiscytu w listopadzie

18 listopada podczas specjalnej konferencji zostaną ogłoszeni kandydaci do miana Najlepszego Sportowca Polski. Wydarzenie poprowadzą Łukasz Kadziewicz – sportowiec, dziennikarz Przeglądu Sportowego i Onet Sport oraz Jerzy Mielewski – dziennikarz Polsatu i Polsat Sport.

– W roku jubileuszu 100-lecia Przeglądu Sportowego Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Polski jest dla nas szczególny. Rok temu nikt nie wiedział, jak mocne piętno pandemia odciśnie na rywalizacji sportowej. Ale udało się – sport wrócił na swoje tory i znów dostarcza emocji i wzruszeń kibicom na całym świecie. Wśród nominowanych znów mamy mistrzów i medalistów olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. No i przed rokiem nominowaliśmy ledwie piętnastu sportowców, a teraz znowu wróciliśmy do dwudziestki – mówi Paweł Wołosik.

Jak co roku będzie można głosować za pomocą tradycyjnych kuponów publikowanych codziennie od 19 listopada do 24 grudnia w Przeglądzie Sportowym oraz w wybranych wydaniach dziennika Fakt, online na stronach organizatorów, a także poprzez SMS-y.

Transmisja konferencji w czwartek, 18 listopada o godzinie 12:00 na stronie głównej portalu Onet oraz w Polsat Sport. Gala Mistrzów 8 stycznia 2022 roku.