Rusza druga odsłona kampanii dziennika Rzeczpospolita „Odporni na dezinformację”

  • Prasa
  • Dzienniki
Autor: mbog

Rzeczpospolita, w ramach drugiej edycji akcji „Odporni na dezinformację”, tworzy „Dekalog walki z dezinformacją”. Dziennik wraz z ekspertami przygotował 10 reguł ułatwiających rozpoznanie fałszywych i zmanipulowanych treści.

Każda z zasad została opracowana w formie wywiadu z ekspertem z zakresu miedioznawstwa, dziennikarstwa, językoznawstwa czy filozofii. Z Dorotą Gawryluk zostanie poruszony temat weryfikowania informacji, a Jerzy Bralczyk przypomni czytelnikom, jak ważne jest myślenie o tym, co chcemy powiedzieć.

Od czwartku, 23 lipca, co tydzień w Rzeczpospolitej i na rp.pl będzie publikowana nowa rozmowa rozwijająca kolejne punkty z dekalogu. Każdy z wywiadów będzie analizą niebezpiecznego zjawiska, jakim są fałszywe informacje oraz zbiór porad uczulających czytelnika na nie.

Z rozmów jasno wynika, że fake newsy są, istnieją i przybierają na sile, dlatego odbiorcy powinni być coraz ostrożniejsi. Rzeczpospolita jako lider wiarygodności czuje się w obowiązku demaskować źródła, które tworzą fałszywe, zmanipulowane informacje – powiedział Bogusław Chrabota, redaktor naczelny Rzeczpospolitej.

Dekalog Rzeczpospolitej
Dekalog walki z dezinformacją – fot. Gremi Media

Szczegółowe informacje dotyczące akcji można znaleźć na stronie internetowej Rzeczpospolitej.