Sejm odrzucił weto Senatu w sprawie ustawy „Lex TVN”

  • Telewizja
  • TVN Warner Bros. Discovery
Autor: rafs

W piątek, 17 grudnia Sejm niespodziewanie powrócił do sprawy nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, tzw. „Lex TVN”.  Niższa izba parlamentu odrzuciła weto Senatu w tej sprawie. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

Sprawozdanie w sprawie uchwały Senatu odrzucającej Lex TVN trafiło do Komisji Kultury i Środków Przekazu. Senat podjął tę uchwałę większością 53-37-3 w czwartek, 9 września.  Przez 3 miesiące uchwała nie była procedowana. Na posiedzeniu komisji w piątek, 17 grudnia rozpatrzono ją i zarekomendowano Sejmowi odrzucenie tej uchwały. Za było 15 posłów, przeciw 0, wstrzymała się jedna osoba.  Marek Suski został wybrany na sprawozdawcę komisji na sali sejmowej. Posłowie opozycji zgłaszali szereg uwag co do niespodziewanego i szybkiego procedowania tej uchwały, a także co do trybu zwołania posiedzenia. W ramach protestu nie uczestniczyli w głosowaniu nad tą uchwałą.

Ustawa nowelizująca prawo medialne trafiła tego samego dnia ponownie pod obrady Sejmu. Wniosek o wprowadzenie do porządku obrad zgłosiła po godzinie 14:00 marszałek Sejmu i izba go zaakceptowała większością 227-222-0. Po godzinie 14:35 Sejm zagłosował przeciwko uchwale Senatu. Za odrzuceniem było 229 posłów, przeciw 212, wstrzymało się 11. Aby odrzucić uchwałę, potrzebna była bezwzględna większość 227 posłów. Za ustawą był klub Prawa i Sprawiedliwości, Kukiz’15 i Łukasz Mejza. Przeciw były Koalicja Obywatelska, Koalicja Polska, Lewica, Polska 2050, Polskie Sprawy, Porozumienie oraz Polska Partia Socjalistyczna i poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. On może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Wydarzenia w Sejmie transmitowano w TVN24, TVN24 BiS. Sygnał stacji TVN24 również był dostępny w całej Polsce w ramach TVN. TVN24 po uchwaleniu ustawy zmienił kolor swoich belek ekranowych na czarny.

Czego dotyczy nowelizacja ustawy medialnej?

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji dotyczy „doprecyzowania regulacji umożliwiających efektywne przeciwdziałanie przez KRRiTV możliwości przejęcia kontroli nad nadawcami rtv przez dowolne podmioty spoza UE, w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa”. Zakres ustawy pokrywa się z podjętą przez KRRiT uchwałą dotyczącą podmiotów nadawczych spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

TVN24 z koncesją, TVN7 nadal bez niej

W środę, 22 września po 594 dniach oczekiwania Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji udzieliła koncesji na dalsze nadawanie dla TVN24. Za było 4 członków rady, przeciw tylko jedna osoba. Koncesję przyznano pod warunkiem uporządkowania struktury własnościowej. Tego dotyczy podjęta przez radę uchwała dotycząca podmiotów nadawczych spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

TVN7 nadal nie posiada koncesji na dalsze nadawanie. Tą sprawą KRRiT zajmuje się od ponad roku. Koncesja TVN7 wygasa 25 lutego 2022 roku. „Siódemka” nadaje od 1 marca 2002 roku, zastąpiła telewizję RTL7. TVN7 to kanał o profilu ogólnym, w którym można oglądać filmy, seriale oraz programy reality show. W ofercie kanału znajdują się takie programy jak „Hotel Paradise”, „Projekt Lady”, „BrzydUla”  czy „Papiery na szczęście”.