Kto porwał Madeleine McCann

Seria dokumentalna „Kto porwał Madeleine McCann?” w discovery+

mbog

15 lutego w kolekcji discovery+, dostępnej w serwisie Player.pl, udostępniono pierwszy odcinek serii dokumentalnej „Kto porwał Madeleine McCann?”. Produkcja opowiada o jednej z najgłośniejszych, nierozwiązanych dotąd spraw kryminalnych w Europie.

W 2007 roku 3-letnia Brytyjka Madeleine McCann zniknęła w nocy z pokoju hotelowego w Portugalii. Śledztwo nadal trwa, przez 13 lat nie udało się odnaleźć sprawcy. W 2020 roku policja federalna Niemiec ogłosiła, że nowym głównym podejrzanym w sprawie jest Christian B. – niemiecki obywatel odsiadujący wyrok w więzieniu za zbrodnię popełnioną w tym samym kurorcie, z którego zniknęła „Maddie”.

Duńska seria dokumentalna „Kto porwał Madeleine McCann” bada, kim jest Christian B. i czy można go uznać za klucz do rozwiązania zagadki zaginięcia dziewczynki. Mężczyzna został uznany za głównego podejrzanego w sprawie w czerwcu 2020 roku, ale nie postawiono go w stan oskarżenia. Biegli w sprawie twierdzą, że policji brakuje dowodów. Twórcy serii pokażą, co doprowadziło niemiecką policję do przełomu w sprawie.

Interesujący jest fakt, że niemiecka policja bardzo niejednoznacznie wskazuje na głównego podejrzanego w jednej z największych spraw kryminalnych w Europie w ostatnich latach, nie oskarżając mężczyzny. Do tej pory tamtejszy wydział policji przekazał jedynie zbiór poszlak i zbiegów okoliczności. Czy główny podejrzany to faktycznie człowiek odpowiedzialny za zniknięcie Madeleine McCann? Czy policja ma dowody na wznowienie sprawy, a może jesteśmy świadkami potencjalnego błędu wymiaru sprawiedliwości? Na te pytania szukamy odpowiedzi w nowym dokumencie „Kto porwał Madeleine McCann” – mówi Tine Røgind Quist, producent wykonawczy, Discovery Dania.

Dokument rysuje portret Christiana B., który – z przerwami – w latach 1997-2007 mieszkał w pobliżu apartamentu wakacyjnego, ostatniego miejsca pobytu Madeleine McCann. Duńscy filmowcy podróżowali po całej Europie, przeprowadzając wywiady z najważniejszymi osobami w sprawie. Trzyodcinkowy serial dokumentalny wyreżyserował Jesper H. Grand, a został wyprodukowany przez duńską Heartland TV.

Międzynarodowa premiera pierwszego odcinka serii odbyła się 15 lutego. W Polsce produkcję można oglądać w serwisie Player.pl. Kolejne odcinki będą udostępniane w poniedziałki.