Spółka Michała Winnickiego nie zapłaciła kary. Groźba egzekucji długu

  • Telewizja
Autor: mbog

Czeski odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wezwał spółkę MWE Networks International s.r.o. do okazania dowodów zapłaty dwóch kar.

MWE Networks International s.r.o., spółka należąca do Michała Winnickiego, była właścicielem koncesji dla kanału Power TV nadającego na terytorium Czech i Słowacji. Licencja została udzielona 17 lipca 2018 roku. Stacja wystartowała 1 sierpnia 2018 roku. Po ponad roku od rozpoczęcia nadawania, został wyłączony przekaz satelitarny kanału. W związku z tym, w lutym 2021 roku RRTV poinformowała o cofnięciu koncesji dla kanału Power TV i nałożyła obowiązek zapłaty ryczałtu kosztów postępowania w wysokości 1 000 koron czeskich (około 180 złotych).

Ponadto miesiąc później Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nałożyła na spółkę MWE Networks International s.r.o. karę za niezłożenie sprawozdania z działań wspierających umiejętności korzystania z mediów za 2019 rok. Firma powinna zapłacić 20 tysięcy czeskich koron (ponad 3,5 tys. złotych).

16 i 26 sierpnia RRTV upubliczniła wezwania przesłane odpowiednio 30 czerwca i 17 sierpnia, w których informuje nadawcę, że we wskazanym terminie nie wpłynęły pieniądze. Organ zażądał od nadawcy okazania dowodu wpłaty lub przesłania dokumentu wskazującego na złożenie odwołania od tych decyzji. W przypadku nie wywiązania się z tego obowiązku, zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne.

Kilkanaście kanałów Winnickiego w Polsce

W Polsce spółki powiązane z Michałem Winnickim są nadawcami kilkunastu kanałów. W telewizji naziemnej, w MUX 1 jest dostępna telewizja Silver TV (Antena HD), którego ramówka jest kierowana, według zapewnień nadawcy, do osób powyżej 50. roku życia. W portfolio są również kanały muzyczne Nuta TV, Power TV (nadawane na podstawie polskiej koncesji satelitarnej wydanej w 2013 roku) i Gold TV (partnerstwo techniczne), a także Top Kids JR (Junior Music). Michał Winnicki uzyskał też licencje na nadawanie kanału dla dzieci Top Kids oraz z dokumentami – Adventure. W lutym 2019 roku ruszył kanał nadający w natywnej rozdzielczości 4K – Ultra TV.

Studio kanału Biznes24, fot. twitter.com/@RMlodkowski

Spółki powiązane z tym polskim z przedsiębiorcą są też nadawcami stacji: Home TV, Filmax i Super TV. Posiada również 50% udziałów w firmie odpowiedzialnej za kanał Biznes 24. Spółki Winnickiego posiadają również rezerwacje częstotliwości wybranych multipleksów lokalnych, m.in. MUX L1, MUX L3, MUX L4 i MUX L7.