Świąteczny koncert Polskiego Radia Dzieciom i Fundacji Braci Golec

  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: mbog

16 grudnia (niedziela) o godzinie 11:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się świąteczny koncert. Transmisja z wydarzenia pojawi się na antenie Polskiego Radia Dzieciom.

Podczas koncertu podopieczni Fundacji Braci Golec – 18 dzieci i 10 opiekunów – zaśpiewają kolędy i pastorałki z Beskidu Żywieckiego. Dodatkowo artyści zagrają utwory na charakterystycznych dla regionu instrumentach: skrzypcach, basach, heligonkach i piszczałkach.

Wydarzenie będzie miało charakter nie tylko muzyczny. Podczas spektaklu pojawią się również filmy prezentujące sceny z czterech charakterystycznych wydarzeń związanych ze świętami: Wigilii Bożego Narodzenia, dnia Bożego Narodzenia, Dnia Świętego Szczepana i związanego z nim kolędowania oraz Nowego Roku. Wykonawcy zaprezentują na nich obrzędy, wyjaśnią skąd się wzięły i jakie jest ich zadanie.

To radosny koncert. Będzie można usłyszeć kolędy, pastorałki, a nawet powinszowania po góralsku. Zagrają je młodzi muzycy, którzy uczą się grać tak, jak to kiedyś u nas z dziada pradziada się grało – kultywują tradycyjną muzykę Beskidu Żywieckiego. Tradycyjne instrumenty, skala, metrum – wszystko tak jak było kiedyś – powiedziała Aneta Okupska-Ponć z Fundacji Braci Golec.

Koncert poprowadzi Zbigniew Kozłowski, dziennikarz Polskiego Radia Dzieciom. Wydarzenie będzie transmitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom w niedzielę 16 grudnia o godzinie 11:00.