Telewizja Polska wkrótce z dwoma multipleksami w DVB-T2

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mab

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował nowy wykaz pozwoleń radiowych. Organ wyraził zgodę na kontynuowanie przez Telewizję Polską emisji eksperymentalnej DVB-T2 po wygaśnięciu poprzedniego pozwolenia.

12 lutego 2020 roku Telewizja Polska otrzymała pozwolenie na eksperymentalne nadawanie sygnału naziemnego w DVB-T2 w kilku miejscowościach. Następnie nadawca uzyskał zgodę na nadawanie w kolejnych miastach, dzięki czemu w zasięgu multipleksu jest niemal cała Polska. Pozwolenia są ważne do zakończenia emisji DVB-T w NTC, czyli w dwóch województwach do 27 marca.

W marcu 2022 roku UKE wydało pozwolenie na nadawanie eksperymentalnego multipleksu w DVB-T2 w lokalizacjach, w których zostanie zmieniony standard emisji naziemnej telewizji cyfrowej. MUX TVP będzie nadal dostępny, jednak z nowymi parametrami, z nadajników Jelenia Góra/Śnieżne Kotły (k.37), Kłodzko/Czarna Góra (k.46), Wrocław/Ślęża (k.46) Zielona Góra/Jemiołów (k.21) i Żagań/Wichów (k.21). Pozwolenia są ważne przez rok od 28 marca.

Multipleks z TVP 4K

Telewizja Polska w ramach emisji eksperymentalnej nadaje swoje kanały w jakości HD, takie jak TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP3 Warszawa oraz hybrydowy kanał TVP GO. W czerwcu i lipcu 2021 roku, na czas Mistrzostw Europy w piłce nożnej, nadawca uruchomił stację w jakości Ultra HD – TVP 4K.

TVP 4K
fot. TVP/UEFA

Nowy standard DVB-T2 HEVC

Już 28 marca w szesnastu lokalizacjach zostanie zakończone nadawanie sygnału naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T. Pierwszy etap przełączenia sygnału z DVB-T na DVB-T2 będzie miał miejsce w południowo-zachodniej Polsce.

Pod koniec kwietnia zostanie zmieniony standard nadawania w kolejnych województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim oraz zachodnio-pomorskim. W trzecim etapie, 23 maja sygnał DVB-T2 HEVC zyskają mieszkańcy wschodnich krańców województwa wielkopolskiego, południowych mazowieckiego, a także łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego. 27 czerwca, w ostatnim etapie standard zostanie zmieniony w północno-wschodniej Polsce.

Terminy przełączenia sygnału na DVB-T2/HEVC
Kiedy DVB-T2 w twoim regionie? – fot. Telewizja Polska