Kanał Sprawdzam TV na MUX3. TVP przypomina o zmianie standardu na DVB-T2 HEVC

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mab

22 grudnia na MUX 3 pojawił się nowy kanał identyfikowany pod nazwą Sprawdzam TV. Celem nadawanie stacji jest przygotowanie widzów do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2 HEVC.

Animowana plansza Sprawdzam TV jest nadawana w jakości HD (1920 x 1080 px) w systemie DVB-T i w kompresji HEVC. Natomiast dźwięk skompresowano kodekiem Dolby Digital+ (E-AC-3). Kanał emituje wizerunek animowanego uśmiechniętego telewizora na białym tle. Ponadto lektor przekazuje informacje na temat nowego standardu nadawania i zachęca do odwiedzenia strony internetowej telewizjanaziemna.pl.

W teorii dzięki stacji widzowie powinni móc sprawdzić, czy posiadany odbiornik jest gotowy na zmianę standardu emisji. Jednak – ze względu na nadawanie w systemie DVB-T, a nie DVB-T2 – telewidz może jedynie upewnić się, że telewizor potrafi dekompresować obraz HEVC (H.265). Tym samym, prawidłowe wyświetlanie planszy na odbiorniku wcale nie musi oznaczać, że nasz telewizor jest dostosowany do nowego standardu telewizji naziemnej.

Zmiana standardu NTC po 10 latach

W 2022 rozpocznie się kolejny etap refarmingu w Polsce. Dotychczasowy system emisji – DVB-T zostanie zastąpiony nowocześniejszym – DVB-T2. Zmieni się również standard kompresji z MPEG-4 na HEVC. Aby dalej móc oglądać telewizję naziemną, konieczne będzie posiadanie odpowiedniego odbiornika. Pierwszy etap przełączeń sygnału będzie miał miejsce 28 marca 2022 roku.

Terminy przełączenia sygnału na DVB-T2/HEVC
Kiedy DVB-T2 w twoim regionie? – fot. Telewizja Polska

Kanały na testowym multipleksie najbardziej wiarygodnym testem

Telewizja Polska wraz z Emitelem prowadzi emisję testowego multipleksu w DVB-T2 HEVC, który jest dostępny w niemal całej Polsce. Obejmuje on swoim zasięgiem 90% populacji naszego kraju. Ta paczka kanałów jest najbardziej wiarygodnym testem, czy wybrany odbiornik jest gotowy na zmiany w NTC. W MUXie dostępne są stacje, takie jak TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Kultura i TVP Rozrywka, a także TVP Stream (kanał HbbTV). Użytkownik może też sprawdzić informacje o obsłudze standardu DVB-T2 w instrukcji obsługi dekodera lub zaprosić specjalistę, który upewni nas, że nasze urządzenie obsługuje nowy standard.

Jak odbierać EURO 2020 w 4K?

W DVB-T2 HEVC nadawany jest również kanał Wydarzenia 24 w ramach MUX 4 (częściowo z innymi parametrami niż docelowe w przyszłości). Właścicielami testowych multipleksów są również: TVN Grupa Discovery, BCAST (Polsat) i Michał Winnicki.