Telewizja Republika i Polsat HD w testowym multipleksie BCAST

  • Telewizja
  • Polsat
Autor: mbog

30 czerwca firma BCAST uruchomiła emisję eksperymentalną z nadajników w Warszawie i Wrocławiu. W ofercie multipleksu znalazły się stacje Polsat HD i Telewizja Republika.

Multipleks jest nadawany z nadajników w Warszawie (Warsaw Trade Tower, kanał 23) i Wrocławiu (Sky Tower, kanał 41). Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał pozwolenia na emisję eksperymentalną 21 maja. Są one ważne przez ponad rok.

Telewizja Republika - MUX BCAST
Przekaz TV Republika w MUX BCAST
Polsat HD - MUX BCAST
Polsat HD w multipleksie BCAST

BCAST jest operatorem radiodyfuzyjnym, którego nadajniki są rozmieszczone na terytorium całej Polski. Większościowym udziałowcem spółki jest Cyfrowy Polsat.

Telewizja naziemna w DVB-T2 od 2022 roku

Państwa Członkowskie Unii Europejskiej zostały zobligowane do zwolnienia pasma 700 MHz (694-790 MHz) na potrzeby technologii 5G i usług szerokopasmowego internetu. W związku z tym w 2020 roku przeprowadzono refarming, czyli zmianę parametrów nadawania multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. W 2022 roku nastąpi przełączenie systemu emisji naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Pierwszy etap będzie miał miejsce 28 marca 2022 roku, a kolejne: 25 kwietnia, 23 maja i 27 czerwca.

Emitel prowadzi szereg emisji eksperymentalnych w DVB-T2/HEVC. 90% populacji kraju ma dostęp do multipleksu Telewizji Polskiej, w którego ofercie jest m.in. kanał TVP 4K. W Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi i Gdańsku można odbierać multipleks TVN Grupa Discovery. Natomiast w Szczecinie prowadzone są testy nadawania sygnału DVB-T2, na które pozwolenie pozyskał Michał Winnicki.