Trzydzieste urodziny Gazety Wyborczej

  • Prasa
  • Dzienniki
Autor: mbog

W środę, 8 maja „Gazeta Wyborcza” skończy 30 lat. W dniu swoich urodzin redakcja dołączy do wydania pierwszy numer dziennika, który ukazał się w 1989 roku.

Pierwszy numer „Gazety Wyborczej”, powstałej w związku z pierwszymi wolnymi wyborami do parlamentu. Ukazał się on 8 maja 1989 roku w nakładzie 150 tysięcy egzemplarzy i liczył 8 stron. Czytelnicy jutrzejszego wydania dziennika będą mieli wyjątkową okazję, aby móc ponownie zobaczyć, jak wyglądał ten historyczny numer oraz poznać jego treść.

Czytelnicy będą mogli przeczytać między innymi symboliczną odezwę Lecha Wałęsy do narodu oraz listę kandydatów do Sejmu i Senatu rekomendowanych przez powołany przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Komitet Obywatelski. W urodzinowym wydaniu „Gazety Wyborczej” znajdzie się także tekst redaktora naczelnego Adama Michnika o dzienniku i Polsce oraz artykuł Justyny Sucheckiej o dniu z życia redakcji.

Dodatkowo w ramach świętowania urodzin dziennika, 8 maja na rynku wydawniczym ukaże się biografia Zdzisława Jeziorańskiego, legendarnego kuriera z Warszawy – „Jan Nowak-Jeziorański. Kurier wolności” autorstwa Jarosława Kurskiego, pierwszego zastępcy redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

Obchodom jubileuszu towarzyszyć będzie specjalne logo, w którym w czerwonym prostokącie znanym z tradycyjnej wersji znaku znalazło się „30 lat”. Odmieniony logotyp, zaprojektowany przez dział graficzny dziennika, znajdzie się na pierwszej stronie urodzinowego numeru.

Z okazji 30-lecia dziennika organizowana jest również kolejna edycja plebiscytu Ludzie Roku Czytelników „Gazety Wyborczej”. Redakcja po raz dwudziesty wręczy też tytuł Człowieka Roku. Jego laureatem zostanie Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej i były premier Polski, który odbierze wyróżnienie w czasie gali w warszawskiej siedzibie Agory 10 maja.