TV TRWAM już nadaje w jakości HD. Stacja wkrótce dostępna w MUX1

  • Telewizja
  • Tylko u nas
Autor: mab

TV TRWAM rozpoczęło nadawanie swojego kanału w jakości HD. Stacja w wysokiej rozdzielczości od 28 marca będzie dostępna w naziemnej telewizji cyfrowej w MUX1.

Właściciel TV TRWAM produkuje aktualnie swój kanał w jakości HD. Firmie Emitel, operatorowi multipleksu 1, od 21 marca nadawca dostarcza tylko sygnał w rozdzielczości 1920×1080 pikseli.

Aktualnie EmiTel nie dysponuje już sygnałem TV TRWAM w jakości SD i na potrzeby DVB-T dokonuje down-konwersji z HD do SD – mówi Ojciec Grzegorz Moj CSSR dla omediach.info

Wraz z przejściem na standard DVB-T2 HEVC, widzowie telewizji cyfrowej otrzymają kanał religijny już w pełnej rozdzielczości HD. Stacja od 28 marca w lepszej jakości obrazu będzie dostępna w NTC w dwóch województwach.

Od 28 marca 2022 r. rozpoczniemy emisje naszego programu w standardzie DVB-T2 HEVC zgodnie z planowanym harmonogramem w województwie lubuskim i dolnośląskim – dodaje Ojciec Moj.

TV TRWAM to kanał religijny należący do Fundacji Lux Veritatis. W ofercie stacji znajdują się m.in. transmisje mszy świętych, koncerty religijne, filmy dokumentalne, czy też programy informacyjne i publicystyczne.

Jak wyszukać TV TRWAM HD?

TV TRWAM HD będzie dostępne w MUX1 nadawanym w standardzie DVB-T2 HEVC. Aby odbierać kanał, niektórzy użytkownicy naziemnej telewizji cyfrowej będą musieli wymienić telewizor lub dokupić nowy dekoder. Wiele osób ma już odpowiednie urządzenie w domu, są one dostępne w sprzedaży już od kilku lat. Zmiana standardu w żaden sposób nie wpływa na konieczność wymiany telewizorów w przypadku abonentów platform satelitarnych i sieci kablowych.

Wraz ze zmianą standardu, zmodyfikowane zostaną również parametry nadawcze. Część urządzeń automatycznie zmodyfikuje listę kanałów. W przypadku niektórych konieczne będzie ponowne strojenie. Jest to proste, wystarczy w menu wybrać opcję „wyszukaj automatycznie kanały”.

Więcej kanałów, lepsza jakość

Dzięki zmianie standardu w naziemnej telewizji cyfrowej, będzie możliwe nadawanie większej liczby kanałów na jednej częstotliwości. Ponadto w multipleksach dostępne będą kanały w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Od 28 marca w NTC dostępne będą między innymi kanały TV Puls HD i PULS 2 HD.

Pierwszy etap przełączenia sygnału z DVB-T na DVB-T2 będzie miał miejsce w południowo-zachodniej Polsce. Od tego dnia nowy standard nadawania będzie dostępny w województwie dolnośląskim i lubuskim. Pod koniec kwietnia zostanie zmieniony standard nadawania w kolejnych województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim oraz zachodnio-pomorskim. W trzecim etapie, 23 maja sygnał DVB-T2 HEVC zyskają mieszkańcy wschodnich krańców województwa wielkopolskiego, południowych mazowieckiego, a także łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego. 27 czerwca, w ostatnim etapie standard zostanie zmieniony w północno-wschodniej Polsce. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie emitel.pl.