Zdjęcia

TVP Sport HD oraz TVP Rozrywka w naziemnej telewizji cyfrowej

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mbog

Po wielomiesięcznych negocjacjach Telewizja Polska i Emitel zawarły umowę, dzięki której kanały TVP pojawiły się na MUX 8. Od 22 grudnia na multipleksie nadawanym w paśmie VHF są dostępne 2 nowe kanały: TVP Sport HD i TVP Rozrywka.

Naziemna telewizja cyfrowa jest najważniejszą platformą powszechnej dystrybucji programów nadawcy publicznego w Polsce. Telewizja Polska nadaje na multipleksach już dziesięć kanałów, w tym 4 w jakości HD. W MUX 1 dostępny jest dziecięcy kanał TVP ABC. Kanały TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP 3, TVP Info HD, TVP Kultura, TVP Sport SD i TVP Historia są nadawane w MUX 3. Od 22 grudnia widzowie w całej Polsce mogą oglądać TVP Sport HD oraz TVP Rozrywka na MUX 8.

Zawarcie umowy z Emitel to bardzo ważny dzień dla Telewizji Polskiej. Zwiększamy nasze możliwości rozwojowe i technologiczne, docieramy do jeszcze większej liczby Polaków, co ułatwia nam realizację misji, czyli głównego zadania jakie stoi przed nadawcą publicznym. Dostępność oferty Telewizji Polskiej ma ogromny wpływ na odbudowę siły i prestiżu TVP. Dostrzegam wyjątkową szansę w rozwoju naziemnej telewizji cyfrowej w połączeniu z dostępem do Internetu – powiedział Jacek Kurski, Prezes Zarządu TVP S.A.

Powrót do naziemnej telewizji cyfrowej

TVP Rozrywkę można było oglądać w telewizji naziemnej od 15 kwietnia 2013 roku – dnia startu kanału. Stacja była dostępna w MUX 3. Tuż przed Mistrzostwami Świata w piłce nożnej Rosja 2018, w nocy z 6 na 7 czerwca TVP Rozrywka została wymieniona na TVP Sport. Kanał Telewizji Polskiej o tematyce rozrywkowej był od tamtej pory dostępny tylko w sieciach kablowych i na platformach satelitarnych.

MUX 8 w paśmie VHF

MUX 8 jest rozwiązaniem bardzo nowoczesnym. Wkrótce, oprócz tradycyjnych kanałów liniowych, po podłączeniu telewizora do internetu możliwe będzie oglądanie tzw. kanałów wirtualnych. W ramach takich kanałów tematycznych TVP będzie publikować różnorodne treści rozszerzające ofertę głównych anten telewizyjnych. 7 grudnia w MUX 8 pojawił się wirtualny kanał klubu Legia Warszawa. Na platformie dostępny jest też portal EmiTV, za pomocą którego można m.in. posłuchać radia.

Obecność Telewizji Polskiej na multipleksie 8 wzmacnia zarówno pozycję samej TVP, jako największego nadawcy naziemnego, ale także samej platformy telewizji naziemnej. Uruchomienie nowych programów to oczywiście bardzo dobra wiadomość dla milionów widzów w Polsce, którzy zyskają kolejne ciekawe programy w swoich telewizorach. Cieszę się, że Emitel może wspierać telewizję publiczną w realizacji misji, a także dalszego rozwoju – powiedział Andrzej Kozłowski, Prezes Emitel S.A.

Emitel we współpracy z TVP zobowiązał się podjąć działania promocyjne mające na celu wyjaśnienie widzom, jak odbierać kanały dostępne na MUX 8. Kampania reklamowa ma zachęcić widzów do modernizacji instalacji antenowej oraz przestrajania telewizorów i dekoderów. W maju Emitel wraz z Telewizją WP, Metro i Zoom TV przeprowadził kampanię promującą multipleks z udziałem Cezarego Żaka.[slide-anything id=”5176″]