Walka o medale na skoczni normalnej, Maryna Gąsienica-Daniel walczy w gigancie, a Natalia Maliszewska w short tracku

  • Felietony
  • Sportlight
Autor: rafs

W tym Sportlighcie zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie. Będą skoki narciarskie, a także rywalizacja kobiet w slalomie gigancie z udziałem Maryny Gąsienicy-Daniel i w short tracku na 500m z Natalią Maliszewską.

Skoki narciarskie, Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022,

Konkurs kobiet na skoczni normalnej (sobota, 11:45 w TVP1, Eurosporcie 1) konkurs mężczyzn na skoczni normalnej (niedziela, 11:55 w TVP1, TVP Sport i Eurosporcie 1, kwalifikacje sobota, 7:20 w TVP1, TVP Sport i Eurosporcie 1), konkurs mieszany (poniedzialek, 11:55 w TVP1 i Eurosporcie 1)

fot. YT FIS Ski Jumping

W ten weekend odbędzie się rywalizacja skoczkiń i skoczków na skoczni normalnej o rozmiarze 106 metrów. W sobotę najpierw panowie przystąpią do kwalifikacji, a potem panie skoczą w konkursie olimpijskim. Niedziela to rywalizacja panów o mistrzostwo olimpijskie na skoczni normalnej. Obrońców tytułów ze skoczni normalnej nie ma w Zhangjiakou. Maren Lundby zrezygnowała ze startów w sezonie olimpijskim, natomiast Andreas Wellinger mimo powrotu do w miarę dobrej dyspozycji nie osiągnął kryteriów niemieckiego związku olimpijskiego.

W stawce pań widzowie zobaczą 40 zawodniczek, w tym dwie Polki – Kingę Rajdę i Nicole Konderlę. Walkę o złoto stoczą ze sobą między innymi Niemka Katharina Althaus, Japonka Sara Takanashi czy Słowenki – Ursa Bogataj, Nika Kriżnar i Ema Klinec. Zabraknie liderki Pucharu Świata Marity Kramer, którą ze startów wykluczył test pozytywny. U panów testy wykluczyły paru zawodników czeskich, a także Johanna Andre Forfanga czy Niko Kytosaho. Wśród faworytów wyróżnia się Ryoyu Kobayashiego, Karla Geigera czy Mariusa Lindvika. Polacy liczą na odrodzenie się naszych reprezentantów i walkę o dziesiątkę, a nawet medale Kamila Stocha, Piotra Żyły, Dawida Kubackiego, Pawła Wąska czy Stefana Huli.

Narciarstwo alpejskie, Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022, slalom gigant kobiet (poniedziałek, 3:15 pierwszy przejazd, 6:45 drugi przejazd w TVP1, TVP Sport i Eurosporcie 1)

fot. YT FIS Alpine

Rywalizacja na stoku olimpijskim. Kobiety w poniedziałek powalczą o medale w slalomie gigancie. Polską nadzieją medalową jest Maryna Gąsienica-Daniel. Siódma zawodniczka Pucharu Świata notuje świetny sezon. Polka notuje miejsca w czołowej dziesiątce w każdych zawodach, a nie ukończyła tylko otwierającego sezon giganta w Soelden. Gąsienica-Daniel cztery zawody zakończyła na szóstym miejscu. W Kronplatz przed igrzyskami była dziesiąta, mimo że po pierwszym przejeździe była piąta. Jest potencjał na to, że Polka będzie walczyc o medal na tej imprezie. Zagrozić jej mogą mocne w tym sezonie Włoszki Federica Brignione i Marta Bassino. Groźne będą także liderka PŚ Sara Hector, Słowaczka Petra Vlhova, Szwajcarka Lara Gut-Behrami, Francuzka Tessa Worley czy Amerykanka Mikaela Shiffrin. To one mogą być zagrozić Polce w walce o medal. Ważna będzie dyspozycja dnia oraz dobre wchodzenie w skręty, by móc przejechać trasę jak najszybciej. To będzie liczyło się w walce o pozycje dające medale igrzysk w Pekinie.

Short track, Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022, rywalizacja na 500m kobiet (sobota, 12:00 w TVP Sport i Eurosporcie 2)

fot. ISU Speed Skating

Pierwsza polska szansa medalowa i to już w sobotę. Na lodowisku w Pekinie Natalia Maliszewska, jeśli wyjdzie z kwarantanny, powalczy o medal w rywalizacji na 500m. Polka zajęła trzecie miejsce w Pucharze Świata, wygrywając zawody w Pekinie. Także zajęła drugie miejsce w Nagoi oraz trzecie w rywalizacji na 1000m w Debreczynie. Rywalek będzie kilka, wśród nich Włoszka Arianna Fontana, która w sezonie 2021/22 zdobyła już Puchar Świata. Będą także Kanadyjka Kim Boutin czy Holnederka Suzanne Schulting. Chińczycy szans będą upatrywać w Fan Kexin, która m tym sezonie stawała już na podium Pucharu Świata. Zapowiada się interesująca rywalizacja. Dla Polaków szczególnie, jeżeli Natalia Maliszewska wyjdzie z zamknięcia, bo na razie miała pozytywny test na obecność koronawirusa. Potrzebuje dwóch negatywnych, by móc wziąć udział w rywalizacji. Po pierwszym negatywnym przyszedł pozytywny.