Wystartowała 3. edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera

  • Prasa
  • Dzienniki
Autor: mbog

Od 7 września do 21 października profesjonaliści i amatorzy fotografii mogą zgłaszać swoje prace do Konkursu im. Krzysztofa Millera. Laureat konkursu zostanie ogłoszony na przełomie listopada i grudnia podczas uroczystej gali, a prace wszystkich nagrodzonych opublikują „Gazeta Wyborcza” i Wyborcza.pl.

Udział w konkursie mogą wziąć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów czy członkowie agencji fotograficznej. Uczestnicy mogą przesyłać materiały fotograficzne o dowolnej tematyce społecznej, politycznej, ekonomicznej bądź kulturowej w głównej kategorii, a także dodatkowej, nowo utworzonej kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja”. Konkursowe jury oceni zdjęcia zrobione w czasie od 1 września 2019 do 1 września 2020 roku.

Czekamy na zdjęcia, które odsłonią nieoczywiste i zaskakujące spojrzenie na współczesny świat. Takie, które odważą się pokazać, to od czego często uciekamy. Okażą się swoistym lusterkiem, w którym trzeba się przejrzeć – powiedziała Ewa Ewart, członkini tegorocznego jury.

Każdy dzisiaj może zrobić zdjęcia i wiele osób uważa się za fotoreporterów, nawet jeżeli nie pracują dla gazet czy portali internetowych. Każdy może publikować swój materiał na Instagramie, Facebooku i wielu innych aplikacjach, więc tak na prawdę granica pomiędzy fotoreporterami i amatorami zaciera się coraz bardziej. Kluczem do sukcesu jest umiejętność zintegrowania się z bohaterami i tematem zdjęć, a jednocześnie zachowanie obiektywnego podejścia do sytuacji – informuje Paweł Kopczyński z Reuters Pictures, członek jury konkursu.

W składzie jury trzeciej edycji konkursu zasiądą: producentka filmów dokumentalnych i dziennikarka BBC Ewa Ewart; fotoreporterka oraz laureatka World Press Photo i Grand Press Photo Anna Bedyńska; fotografka, fotoedytorka, współpracująca z Bloomberg EMEA w Londynie Karolina Sekuła; Szef Redakcji Fotograficznej na Europę Środkową i Wschodnią oraz Globalne Wydarzenia Sportowe w Reuters Pictures Paweł Kopczyński; Prezes Zarządu Deutsche Bank Polska Tomasz Kowalski; wydawca „Gazety Wyborczej” Jerzy B. Wójcik; Prezeska Zarządu Fundacji Gazety Wyborczej Joanna Krawczyk oraz szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej” Beata Łyżwa-Sokół (przewodnicząca jury konkursu).

Zgłoszenia do Konkursu im. Krzysztofa Millera można nadsyłać do 21 października za pomocą formularza umieszczonego na specjalnej stronie internetowej. Zwycięzca nagrody głównej otrzyma 10 000 złotych, a laureat w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja” Nagroda Fundacji „Gazety Wyborczej” – 3 000 złotych. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2017 roku.

Krzysztof Miller

Krzysztof Miller

Fotograf i fotoreporter wojenny. Robił zdjęcia m.in. w Afganistanie i Czeczenii. Dokumentował przewrót w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni, a także "Aksamitną Rewolucję" w Czechosłowacji. Krzysztof Miller przez większość swojej kariery był związany z "Gazetą Wyborczą". Został jednym z pierwszych pięciu fotoreporterów zatrudnionych w redakcji dziennika. Zmarł w 2016 roku.