16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w mediach

  • Kultura
  • Radio
  • Telewizja
  • Polskie Radio
  • TVP
Autor: rafs

W Poznaniu rozpoczyna się 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Transmisje z niego będą dostępne w mediach publicznych.

W piątek, 7 października Program 2 Polskiego Radia nada transmisję koncertu inauguracyjnego, podczas którego wystąpi zwyciężczyni poprzedniego konkursu – Gruzinka, Verika Tchumburidze. Towarzyszyć jej będzie Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. Koncert otworzy utwór „Nova” ukraińskiej kompozytorki Victorii Polevy, po którym muzycy wykonają Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 Antonina Dvořáka oraz Symfonię e-moll op. 7 „Odrodzenie” Mieczysława Karłowicza. Transmisja w piątek, 7 października o godzinie 19:00.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy w mediach. Jak śledzić?

Program 2 Polskiego Radia transmitować będzie Koncert Inauguracyjny, drugi i trzeci etap (finał) oraz Galę i Koncert Laureatów. Pierwszy etap Konkursu będzie obecny na antenie radia w formie codziennych podsumowań.

Konkurs będzie można oglądać na żywo i za darmo na kanale YouTube Wieniawski Society. W telewizji konkurs będzie dostępny na antenie TVP Kultura. 7 października zostanie nadany koncert inauguracyjny. Siostrzana antena internetowa, TVP Kultura 2 (za darmo na stronach TVP) nada przesłuchania w ramach 1. (8-11 października) i 2. etapu (12-16 października). Pierwszy etap będzie także transmitowany w TVP3 Poznań.

W ramach 2. etapu część pierwsza, czyli występ skrzypiec z udziałem fortepianu będzie nadana tylko w TVP Kultura 2 12 i 13 października. Z kolei 14,15 i 16 października rano przesłuchania będą retransmitowane w TVP Kultura. Ta sama antena razem z TVP Kultura 2 nada drugą część, czyli skrzypce z udziałem orkiestry kameralnej oraz wyniki. Trzeci etap, czyli finał z orkiestrą symfoniczną będzie w TVP Kultura i TVP Kultura 2 w dniach 18-20 października. Ostatniego dnia, czyli 20 października TVP Kultura planuje „Noc z Wieniawskim” od 20:30 do 1:00, z ogłoszeniem wyników około północy. Dzień później od 18:45 stacja nada galę i koncert laureatów.

O 16. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym

Jury preselekcyjne w składzie: Augustin Dumay – Przewodniczący, Daniel Stabrawa – Wiceprzewodniczący i Madeleine Carruzzo  zakwalifikowało 41 skrzypków z 224, którzy wzięli udział w eliminacjach.

Polskę reprezentować będą: Klara Gronet, Maya Alexandra Kasprzak (także Japonia i Niemcy), Judyta Kluza-Sporniak, Robert Łaguniak, Wojciech Niedziółka, Adam Suska, Sulamita Sara Ślubowska oraz Barbara Ewa Żołnierczyk.

Po wysłuchaniu młodych skrzypków chętnych do wzięcia udziału w kolejnym Konkursie Wieniawskiego jestem pod wrażeniem zarówno wyjątkowo wysokiego poziomu, a przede wszystkim pojawienia się grupy wybitnych muzycznych osobowości. Tegoroczny Konkurs Wieniawskiego zapowiada się naprawdę emocjonującozapowiada przewodniczący Jury Augustin Dumay.

W dwunastoosobowym składzie Jury zasiądzie m.in. Bartłomiej Nizioł – jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków, laureat wielu konkursów, w tym Konkursu Wieniawskiego w 1991 roku.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie, oddającym hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, a inicjatorem spotkań skrzypków był Adam Wieniawski, bratanek Henryka, organizatorem Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat – w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.