Specjalne wydanie magazynu „Ale Historia!” poświęcone burzliwym wydarzeniom roku 1968

  • Prasa
  • Magazyny
Autor: rafs

W tym roku obchodzimy okrągłą, 50 rocznicę wydarzeń z marca 1968 roku. Z tej okazji w sklepach od czwartku, 22 lutego, dostępne będzie specjalne wydanie magazynu „Ale Historia!” – „Na jeden temat. Rok, który zmienił świat”.

W numerze znajdą się informacje o zdjęciu ze sceny „Dziadów” Dejmka w Teatrze Narodowym, studenckich protestach, niesławnym przemówieniu Gomułki i o fali antysemityzmu, która przetoczyła się przez Polskę, znajdując finał w pożegnaniach na Dworcu Gdańskim, gdy osoby pochodzenia żydowskiego zostały zmuszone do emigracji.  Znajdzie się także artykuł Seweryna Blumsztajna o „Pożydkach” – czyli o rzeczach rozdawanych przez Żydów zmuszonych do emigracji przed wyjazdem z Polski.

Tak wygląda okładka tego wydania (fot. Agora)

Będzie można przeczytać także rozmowę Adama Michnika z przywódcą studenckiej rewolty w Paryżu Danielem Cohn-Benditem o tym, czego nauczył nas rok 1968. Nie zabraknie także wspomnień „Dzieci Marca”, czyli osób, które przeżyły wydarzenia w tamtym czasie. Będą to: polityk Jan Lityński, historyczka literatury Małgorzata Szpakowska, architekt Zygmunt Stępiński i działaczka społeczna Paula Sawicka.

Znajdą się także szczegółowe informacje o wydarzeniach na świecie, w tym o Praskiej Wiośnie, czy o zabójstwie Martina Luthera Kinga. Magazyn będzie liczył 116 stron i będzie dostępny w cenie 11,99 zł.