Francja wygrywa Eurowizję Junior 2023, Polska na szóstym miejscu

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Francja powtórzyła sukces z 2022 roku, triumfując w Konkursie Piosenki Eurowizji Dla Dzieci. Reprezentantka Francji Zoe Clauzure wystąpiła z utworem Cœur. Uzyskała 228 punktów, w tym 136 od jury i 92 z głosowania internetowego. Wygrała tym samym w obu kategoriach.

Drugie miejsce zajęła Hiszpania (Sandra Valero – Loviu), a trzecie Armenia (Yan Girls – Do It My Way). W konkursie wystąpiło 16 państw. Francja obroniła zwycięstwo sprzed roku. W Erywaniu rywalizację wygrał Lissandro z utworem „Oh maman!”. Uzyskał 205 punktów.

fot. TVP VOD/własne

 

Eurowizja Junior 2023 – która Polska?

Reprezentantką Polski była Maja Krzyżewska. Została nią dzięki zwycięstwu w specjalnej edycji programu „Szansa Na Sukces”. Wystąpiła z utworem „I Just Need A Friend”. Zajęła szóste miejsce z wynikiem 124 punktów – 69 u jury i 55 w głosowaniu internetowym. Rok temu Polska z utworem Laury „To The Moon” zajęła 10. miejsce z wynikiem 95 punktów.

Eurowizja Junior 2023 – o konkursie, co dalej z udziałem Polski?

Eurowizja Junior 2023 odbyła się w Nicei, we Francji w niedzielę, 26 listopada.  Rywalizację transmitowano w TVP1 i TVP Polonia. Konkurs komentował Aleksander Sikora.  Na ten moment trudno wnioskować o starcie Polski w następnej edycji konkursu, która też najpewniej odbędzie się we Francji. Na obecność lub jej brak w przypadku Telewizji Polskiej mogą mieć wpływ zmiany w mediach publicznych, których wprowadzenie zapowiadają Koalicja Obywatelska, Lewica i Trzecia Droga. Obecna ekipa w TVP wzywa za to do „obrony pluralizmu mediów”.