Irena Szewińska została „Sportowcem 100-lecia” w plebiscycie Przeglądu Sportowego

  • Internet
  • Prasa
  • Dzienniki
  • Onet
Autor: mbog

9 czerwca podczas gali transmitowanej na stronie głównej Onet.pl oraz Przegladsportowy.pl zaprezentowano „Sportowca 100-lecia”. Została nim Irena Szewińska.

Irena Szewińska jest siedmiokrotną medalistką igrzysk olimpijskich (3 medale złote, 2 srebrne i 2 brązowe) oraz dziesięciokrotną medalistką mistrzostw Europy (10 medali na otwartym stadionie i 3 w hali), cztery razy wygrywała Plebiscyt na „Najlepszego Sportowca” organizowany przez Przegląd Sportowy, była członkinią Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Nagrodę dla zmarłej w 2018 roku Mistrzyni odebrał mąż – Janusz Szewiński – z rąk Pawła Wołosika oraz Macieja Petruczenki – honorowego redaktora naczelnego Przeglądu Sportowego.

Irena Szewińska, która została Sportowcem Stulecia to dla mnie uosobienie dwóch greckich słów kalos kaghatos, czyli połączenia piękna z dobrem – mówi Paweł Wołosik, redaktor naczelny Przeglądu Sportowego. – Nie wystarczy zdobyć wiele medali i pobić wiele rekordów świata, by na zawsze pozostać w sercach kibiców. Pani Irena przez całą karierę była wzorem szlachetnego i etycznego postępowania. Za to pokochali ją ludzie nawet ci niezwiązani ze sportem. „Plebiscyt na Sportowca 100-lecia” uważam za duży sukces redakcji Przeglądu Sportowego. Na swoich faworytów głosowano około 120 tysięcy razy poprzez kupony i internet!

Uroczystą galę poprowadzili Aldona Marciniak i Mateusz Borek, a rozmowy z gośćmi przeprowadzali dziennikarze Przeglądu Sportowego oraz Onet Sport: Edyta Kowalczyk i Łukasz Kadziewicz. Zwycięzcami w pozostałych kategoriach zostali: Mistrzostwa Świata w Siatkówkę Mężczyzn z 2014 r. (Wydarzenie stulecia), siatkarze, mistrzowie świata z 2014 i 2018 r. (Drużyna stulecia), Kazimierz Górski (Trener stulecia), Irena Szewińska (Olimpijczyk letni stulecia), Kamil Stoch (Olimpijczyk zimowy stulecia) i Robert Lewandowski (Piłkarz stulecia).

Głosowanie, za pomocą kuponów w Przeglądzie Sportowym i Fakcie oraz specjalnie w tym celu utworzonej strony internetowej sportowiec100lecia.pl trwało do 24 maja. W sumie w Plebiscycie oddano 120 tysięcy głosów.