Jubileuszowy koncert SBB w niedzielę na antenie Trójki

  • Kultura
  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: redakcja

4 grudnia ub.r. w zrewitalizowanym budynku Łaźni Łańcuszkowej w kompleksie Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu odbył się jubileuszowy koncert okazji 40. rocznicy wydania albumu „Ze słowem biegnę do Ciebie” grupy SBB. Premierowa emisja tego niezwykłego występu już w najbliższą niedzielę 28 stycznia na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

Przypomnijmy – w ramach niedawnej akcji „Barbórka 2017” odbyły się dwa wydarzenia – transmitowany przez Trójkę koncert grupy Public Service Broadcasting z Walii w Kopalni Guido w Zabrzu oraz jubileuszowy występ zespołu SBB w Łaźni Łańcuszkowej na terenie Kopalni Królowa Luiza, również w Zabrzu. Radiowa Trójka była patronem medialnym tego przedsięwzięcia.

SBB (Silesian Blues Band) powstał w 1971 roku w Siemianowicach Śląskich jako zespół Józefa Skrzeka (ex-Breakout), młodego basisty i pianisty. W składzie tria obok lidera znaleźli się 17-letni syn greckich imigrantów Apostolis Anthimos (gitara) oraz Jerzy Piotrowski (perkusja). Formacja ma na koncie wiele znakomitych albumów i setki koncertów. Dzięki m.in. SBB, polska muzyka rockowa przeszła niesamowitą rewolucję. Mimo przerw w działalności oraz zmian personalnych, trio wciąż koncertuje (obecnie w oryginalnym składzie poszerzonym o – grającego na gitarze basowej – Marcina Pospieszalskiego), tworzy i – zgodnie z potocznym rozwinięciem nazwy SBB – Szuka, Burzy i Buduje. Nic dziwnego, że niedawno ogłoszono ich najlepszym polskim zespołem rockowym 50-lecia.

W trakcie jubileuszowego koncertu w pięknie odrestaurowanej Łaźni Łańcuszkowej w kompleksie Sztolni (Kopalni) Królowa Luiza w Zabrzu grupa zaprezentowała w całości materiał z wydanej w 1977 roku trzeciej płyty „Ze słowem biegnę do Ciebie” (składającej się z dwóch długich utworów-rockowych etiud: „Ze słowem biegnę do Ciebie” i „Przed premierą”) oraz kilka innych, najbardziej znanych kompozycji.

Transmisja koncertu na antenie Trójki w niedzielę 28 stycznia od godz. 19.05.