Komisja Europejska zgodziła się na fuzję Discovery i WarnerMedia

  • Telewizja
  • TVN Warner Bros. Discovery
Autor: rafs

W środę, 22 grudnia Komisja Europejska wyraziła zgodę na połączenie spółek Discovery oraz WarnerMedia.

Połączenie obu firm ogłoszono w maju bieżącego roku. W czerwcu zaś poinformowano, że nowa spółka będzie nazywała się „Warner Bros. Discovery”. Jej szefem ma być David Zaslav, dotychczasowy dyrektor Discovery Inc. Spółki chcą zakończyć transakcję do połowy 2022 roku.

Zgoda Komisji Europejskiej jest kamieniem milowym do zakończenia proponowanej transkacji z AT&T. Dzisiaj zbliżamy się o jeden ważny krok do stworzenia Warner Bros. Discovery, spółki, która będzie jednym z największych na świecie wiodących inwestorów w kontent premium i skoncentrowanym na oferowaniu klientom, w co wierzymy, najbardziej kompletnych treści pod jednym dachem – powiedział David Zaslav, szef Discovery Inc.

W Polsce WarnerMedia jest nadawcą między innymi takich grup kanałów jak HBO, Cinemax, czy też Cartoon Network. Natomiast TVN Grupa Discovery odpowiada między innymi za emisję kanałów: TVN, TTV, Metro, Discovery Channel, DTX, TLC i Eurosport. Spółka, poprzez TVN Media Sp. z o.o., jest także mniejszościowym udziałowcem Platformy Canal+.

„Lex TVN” uchwalone przez Sejm

W piątek, 17 grudnia Sejm odrzucił weto Senatu w sprawie nowelizacji ustawy medialnej, tzw. „lex TVN”. Ustawa ta dotyczy przekształceń u właścicieli mediów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Takim medium jest Discovery. Spółka jest właścicielem między innymi telewizji TVN. Prawo jest obecnie u prezydenta Dudy, ten ma w dniu publikacji tego artykułu jeszcze 19 dni na podjęcie decyzji. Telewizja TVN wystosowała apel do niego o niepodpisywanie ustawy. Apel może podpisać każdy na stronie internetowej stacji. Do momentu publikacji tego artykułu apel zanotował ponad 2,5 miliona podpisów.

Ze względu na obecną sytuację, spółka zdecydowała się na emisję kanału TVN24 w telewizji TTV. Retransmisja stacji informacyjnej prowadzona jest od poniedziałku do piątku w godzinach 5:55 – 10:00 i w weekendy między godziną 7:00 a 9:00. Ponadto udostępniono telewizję za darmo w ramach usługi Player.pl (dla posiadaczy dowolnego płatnego pakietu), a także umożliwiono operatorom włączenie stacji za darmo już od najniższych pakietów.