Koncert Leonarda Slatkina i NOSPR w najbliższy piątek tylko na antenie Dwójki

  • Kultura
  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: redakcja

W najbliższy piątek 19 stycznia, w ramach audycji „Filharmonia Dwójki”, stacja zaprasza na transmisję wyjątkowego koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, pod przewodnictwem światowej sławy dyrygenta Leonarda Slatkina. Początek o godz. 19.30.

Leonard Slatkin – wybitny dyrygent, związany z wieloma amerykańskimi orkiestrami, przede wszystkim w St. Louis i Detroit. W swojej wieloletniej karierze zapisał się jako pierwszy, który nagrał „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego w całości w technologii cyfrowej, był też drugim spoza Wysp Brytyjskich dyrygentem, który prowadził Last Night of the Proms.

Uhonorowany wieloma nagrodami artysta wystąpi w piątek w podwójnej roli: dyrygenta i kompozytora. Usłyszymy skomponowaną w 2015 roku Kinah” (z hebr. „elegia”). To hołd złożony swoim rodzicom, ojcu skrzypkowi i matce wiolonczelistce, których wspólnym marzeniem było wykonanie Koncertu podwójnego a-moll op. 102” Johannesa Brahmsa. Nagła śmierć Felixa Slatkina w czasie prób do koncertu przekreśliła plany o występie. Jednym z ważniejszych elementów „Kinah” jest więc fragment tematu wolnej części z koncertu Brahmsa.

Oprócz tego w repertuarze wieczoru, którego gospodarzem będzie Grzegorz Dąbrowski, znajdzie się Rapsodia hebrajska „Schelomo” Ernesta Blocha, skomponowana w 1916 roku na wiolonczelę i orkiestrę. W partii solowej wystąpi Tanja Tetzlaff, w zastępstwie za anonsowanego początkowo Daniela Mullera-Schotta. Na finał VI Symfonia h-moll „Patetyczna” Piotra Czajkowskiego, najsłynniejsza w dorobku kompozytora i będąca jednocześnie jego łabędzim śpiewem. Czajkowski prowadził w Petersburgu prawykonanie swojej symfonii raptem na dziewięć dni przed własną śmiercią.

„Filharmonia Dwójki” (transmisja z Katowic) – Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyr. Leonarda Slatkina; piątek 19 stycznia, godz. 19.30-21.30.

Program: Leonard Slatkin Kinah (po raz pierwszy w Polsce), Ernest Bloch Schelomo. Rapsodia hebrajska na wiolonczelę i orkiestrę, Piotr Czajkowski VI Symfonia h-moll „Patetyczna”op. 74., wyk. Daniel Müller-Schott – wiolonczela; Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Leonard Slatkin.