Mural z „Kobietami Wolności” w ramach akcji „Wysokich obcasów”

  • Prasa
  • Magazyny
Autor: mbog

W Gdańsku, na przystanku PKM Strzyża powstaje ścienne malowidło z wizerunkiem kobiet, które były zaangażowane w działalność opozycyjną w okresie PRL. Mural jest tworzony w ramach akcji magazynu „Wysokie obcasy” – „Kobiety na mury”.

Malowidło ścienne w Gdańsku przedstawi kilka bohaterek wolnej Polski, które zmieniły bieg naszej historii i udowodniły, że „Solidarność” również była kobietą. Autorkami koncepcji są Anna Eichler oraz Sabina Twardowska. Pomysłodawcami projektu są Pomorska Kolej Metropolitalna i Samorząd Województwa Pomorskiego. Mural powstanie z okazji „Roku Wolności i Solidarności” ogłoszonego przez pomorski sejmik w związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą częściowo wolnych wyborów w Polsce 4 czerwca 1989 roku.

Prace nad malowidłem zainaugurowane zostały pod koniec maja. Na przystanku PKM Strzyża przy ul. Wita Stwosza w Gdańsku, na jego czterech podporach znaleźć będzie można wizerunki „Kobiet Wolności”. Mural będzie przedstawiać m.in.: Annę Walentynowicz, Joannę Dudę-Gwiazda, Henrykę Krzywonos, Ludwikę Wujec, Olę Krzyżanowską, Ewę Milewicz, Helenę Łuczywo, Jadwigę Staniszkis i Zofię Kruszyńską. Za wykonanie malowidła odpowiada agencja RedSheels.

Wizualizacja muralu Kobiety wolności
Wizualizacja muralu „Kobiety wolności” – fot. Wysokie obcasy / Agora

Ogólnopolska akcja magazynu „Wysokie Obcasy” pt. „Kobiety na mury” to szlak murali portretujących kobiety, które zmieniły historię swojego regionu, Polski lub świata. Prace pojawiają się w różnych miastach Polski, z którymi ich bohaterki były związane. W zeszłym roku powstały murale w Katowicach – z podobizną Jolanty Wadowskiej-Król, we Wrocławiu – z wizerunkiem Wandy Rutkiewicz oraz w Warszawie – z podobizną Kory. W tym roku stworzono już dwa malowidła w Rybniku – z wizerunkiem Lidii Grychtołównej oraz Anny Kozub.