W czwartek, 3 lipca na antenie Programu 1 Polskiego Radia zadebiutuje pierwsza część nowej oprawy dźwiękowej. Przygotował ją Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.
Jak infomuje nadawca, kompozytor połączył w niej nowoczesność produkcji muzycznej z symfonicznym rozmachem i bogatym dziedzictwem polskiej kultury.
Zapowiadając przygotowania do czwartkowej zmiany oprawy muzycznej stacji, Paulina Stolarek-Marat, dyrektorka – redaktorka naczelna Programu 1 Polskiego Radia podkreślała, że szukając pomysłu na nową oprawę anteny zależało jej na tym, by była niepowtarzalna.
Chciałam, żeby Jedynka miała oprawę, która wyraża to, co jest w niej dziś wyjątkowe, czyli połączenie tradycyjnego ambitnego radia ze współczesna formą. Zależało mi też, żeby ta nowa oprawa wpisywała się w obchodzone w tym roku Stulecie Polskiego Radia, którego naczelną ideą jest podkreślanie wartości misji w połączeniu z nowoczesnością formy. Uważam, że słuchacze w Polsce zasługują na takie właśnie radio, dlatego do współpracy zaprosiłam LUC-a – rapera i kompozytora, twórcę muzyki do Chłopów, a on świetnie zrozumiał nasze intencje. Skomponował i nagrał, wspólnie z naszą Orkiestrą Symfoniczną, utwór muzyczny- suitę na Stulecie Polskiego Radia i ona właśnie jest źródłem tej nowej, pięknej i wyjątkowej, oprawy. Jestem pewna, że nikt nie ma czegoś takiego jak Jedynka, żadne radio. To wielkie święto dla Programu Pierwszego i jego słuchaczy. Dźwięki, które stworzył LUC mają rozmach, są piękne, pozostają w pamięci, są prawdziwie oryginalną identyfikacją dźwiękową Jedynki – mówi Paulina Stolarek-Marat, dyrektorka – redaktorka naczelna Programu 1 Polskiego Radia.
L.U.C. stworzył w ramach nowej oprawy połączenie muzyki elektronicznej, samplowanych dźwięków oraz żywych instrumentów. Zdaniem autorów, to nawiązuje jednocześnie do historii radia, muzyki klasycznej i polskich korzeni. Filarem nagrań jest Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, wzbogacona o unikatowe, tradycyjne polskie instrumenty ludowe odtworzone przez prof. Marię Pomianowską.
Jestem pełen emocji i pełen wdzięczności, że mogliśmy taki projekt razem stworzyć. Wielkie emocje, oczekiwanie i przede wszystkim wiara i nadzieja w to, że zostanie to dobrze przyjęte. Że ludziom ta oprawa da dużo spokoju, radości i jakiegoś takiego pozytywnego przekazu muzycznego. Na tym nam bardzo zależało i nad tym tak intensywnie i ciężko pracowaliśmy przez ponad pół roku – mówi Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.
Nowa oprawa dźwiękowa Jedynki – Polskiego Radia. Kiedy słuchać?
Zmiana oprawy dźwiękowej Jedynki nastąpi w dwóch częściach. Pierwsza będzie miała miejsce rano w czwartek, 3 lipca. Od wtedy będzie można usłyszeć pierwszą część oprawy, czyli dżingle identyfikacyjne, oprawę Sygnałów Dnia i serwisów. We wrześniu pojawi się druga część nowej oprawy.
Ostatnia zmiana oprawy Programu Pierwszego miała miejsce sześć lat temu, 21 czerwca 2019 roku. Jej autorami byli Sergiusz Łubiański oraz Michał Sęk. Na stanowisku lektora Macieja Gudowskiego zastąpił do września Mateusz Drozda. Podobnie jak w przypadku tej zmiany, była wprowadzana dwuczęściowo, a drugi etap miał miejsce 1 września 2019 roku. Wtedy zadebiutowały nowe dżingle audycji, m.in. „Cztery Pory Roku”, „Jedynka Dzieciom” czy magazynu Polska i Świat, a Gudowski wrócił jako lektor rozgłośni.