Polska w 1/8 finału, Holandia gra z USA, Anglików starcie z Senegalem

  • Felietony
  • Sportlight
Autor: rafs

W tym Sportlighcie mistrzostwa świata w Katarze i mecze 1/8 finału, w tym starcie Polski z Francją.

Piłka nożna, Mistrzostwa świata Katar 2022, mecz 1/8 finału Holandia vs. USA (sobota, 15:50 w TVP1 i TVP Sport, mecz dostępny również w jakości 4K na antenie TVP 4K)

fot. YouTube KNVB

Pierwszy mecz fazy pucharowej i starcie Holendrów z Amerykanami. Holendrzy wygrali grupę A, w której mierzyli się z Senegalem, Ekwadorem i gospodarzami turnieju, Katarczykami. Zaprezentowali świetną formę, a gwiazdą drużyny stał się Cody Gakpo, który ma 3 bramki na swoim koncie. Ich rywalami będą nieobliczalni reprezentanci soccera, czyli Stanów Zjednoczonych. Amerykanie pierwszy raz od 8 lat zagrają w najlepszej szesnastce turnieju finałowego.

Rywal nie jest niemożliwy do pokonania, choć trzeba będzie wielkiej determinacji Sargeanta i spółki, by mogli to zrobić. Jednak to Holandia jest faworytem i mogą być mocniejsi w tym starciu o ćwierćfinał turnieju w Katarze.

Piłka nożna, Mistrzostwa świata Katar 2022, mecz 1/8 finału Francja vs. Polska (niedziela, 15:50 w TVP1 i TVP Sport, mecz dostępny również w jakości 4K na antenie TVP 4K)

fot. YT TVP Sport

Polska w najlepszej szesnastce! Styl pozostawia wiele do życzenia, jednak cel postawiony na ten turniej został osiągnięty. Polacy po 36 latach przerwy ponownie zagrają w 1/8 finału mistrzostw świata. Ich rywalami będą urzędujący mistrzowie świata, Francuzi.

Polacy w ostatnim starciu grupowym przegrali 0:2 z Argentyną, która zaprezentowała bardzo dominujący futbol. Biało-Czerwoni nie mieli do nich w ogóle podejścia, a opoką drużyny był Wojciech Szczęsny, który wielokrotnie uratował drużynę przed wyższą porażką i odpadnięciem z turnieju. Ozdobą meczu była obrona rzutu karnego Leo Messiego przez Szczęsnego. Polak został trzecim bramkarzem w historii, który obronił dwa rzuty karne podczas jednego turnieju.

Polska wyszła z grupy z 4 punktami na koncie. 2 więcej mieli Francuzi, którzy w ostatnim meczu przegrali z Tunezją 0:1. Mieliby remis, ale anulowano bramkę zdobytą w końcówce. Francja jest faworytem tego starcia. Są pierwszymi urzędującymi mistrzami świata od 2006 roku, którzy wyszli z grupy na mistrzostwach świata. Ma bardzo dużo indywidualności, które mogą stanowić o sile zespołu jak Mbappe czy Dembele.

Polacy stylowo nie prezentowali wielkiego futbolu, a najlepszym meczem w turnieju był ten z Arabią Saudyjską. Aby wejść do ćwierćfinału, Polacy muszą zagrać lepiej albo wykorzystać błędy rywali. To może pomóc w osiągnięciu następnej fazy turnieju. Jednak najpewniej ten turniej skończy się dla Polaków w niedzielę.

Piłka nożna, Mistrzostwa świata Katar 2022, mecz 1/8 finału Anglia vs. Senegal (niedziela, 19:50 w TVP1 i TVP Sport, mecz dostępny również w jakości 4K na antenie TVP 4K)

fot. YT TVP Sport

Anglia walczy z Senegalem w drugim niedzielnym ćwierćfinale mistrzostw świata. Wicemistrzowie Europy wyszli z grupy B, gdzie zdobyli 7 punktów. Jedyną stratę punktów zanotowali w starciu z USA. Nie było to też wybitne spotkanie, a Anglia nie zaprezentowała pełnego potencjału.

Ich rywale to Senegal, druga drużyna grupy A. Piłkarze z Afryki zaprezentowali imponującą dyspozycję w grupie A, a wygrana z Ekwadorem dała im awans do najlepszej szesnastki. Jeżeli będą prezentować dobry styl gry, Anglia może mieć spore ciężary. Jednak wciąż trzeba pamiętać o tym, że „Synowie Albionu” nie zaprezentowali pełnego potencjału i jeszcze mogą pokazać swoją pełną moc. Kiedy jak nie teraz? Choć Senegal może być dla nich poważną przeszkodą w walce o ćwierćfinał.