Słowacki rząd rozdziela RTVS na dwie osobne spółki. Kiedy?

  • Radio
  • Telewizja
Autor: rafs

Zbliżają się zmiany w słowackich mediach publicznych.

Istniejąca do tej pory spółka Radio i Telewizja Słowacka (RTVS) zostanie rozdzielona ponownie na dwie osobne spółki. Taką decyzję podjął rząd Roberta Ficy. Potwierdził to w wywiadzie dla RTVS 24 Andrej Danko, przewodniczący Słowackiej Partii Narodowej (SNS). Projekt ustawy rozdzielający spółki ma zostać złożony do Rady Narodowej w lutym 2024 roku. Wejście w życie mogłoby być skomplikowane z uwagi na możliwy sprzeciw pani prezydent Zuzany Czaputowej. Zapewne same spółki byłyby podzielone na dwie od 2025 roku. Danko w wywiadzie stwierdził, że powołany w 2022 roku szef RTVS Lubosz Machaj utrzyma stanowisko szefa telewizji, ale zmieni się reszta kierownictwa mediów.

Wierzę, że do szefostwa RTVS damy takiego człowieka, który nie będzie robił polityki, ale się skupi na funkcjonowaniu i modernizacji mediów – powiedział Andrej Danko w wywiadzie dla RTVS 24.

W wywiadzie dla portalu sme.sk szef mediów publicznych zwrócił uwagę na to, że podział mediów na dwie osobne spółki byłby bardzo skomplikowany i mógłby kosztować około 50 milionów euro. Powiedział także, że nie interesuje go budowanie sporu z politykami, tylko informowanie społeczeństwa o wydarzeniach w kraju i zagranicą. W ostatnio przegłosowanej ustawie budżetowej słowacki rząd obciął finansowanie mediów publicznych z 0,17% PKB do 0,12%. Z końcem czerwca 2023 roku decyzją poprzedniego rządu wycofano opłatę abonamentową. Obecnie media publiczne na Słowacji utrzymują się z dotacji rządowej oraz z reklam.

Słowackie media publiczne są liderem rankingu obiektywności programów informacyjnych. Nie brak opinii, że nowa słowacka władza chce mieć pieczę nad nimi, by móc rozpowszechniać swój przekaz medialny. Robert Fico ze swoim rządem w 2010 przeprowadził reformę mediów publicznych, która łączyła Słowackie Radio ze Słowacką Telewizją w obecną spółkę. Minister kultury zwracał wówczas uwagę na katastrofalną sytuację finansową telewizji publicznej. Stwierdził, że dzięki temu ruchowi media publiczne pozwolą zaoszczędzić budżetowi państwa ponad 1,5 miliona euro. Sama telewizja publiczna miałaby mieć 36 milionów euro na minusie. Ówczesny słowacki prezydent Ivan Gasparović wetował ustawę dwukrotnie, ale za każdym razem parlament ją przegłosowywał ponownie. Zmiany łączące spółki w RTVS weszły w życie 1 stycznia 2011 roku.

Zmiany w polskich mediach publicznych – Adamczyk opuszcza TAI, Tusk zapowiada ustawę

Michał Adamczyk, który uważa się za prezesa Telewizji Polskiej, opuścił budynek Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. W sobotę, 13 stycznia ogłosił, że po trzech tygodniach kończy pobyt w budynku przy Placu Powstańców Warszawy 7. Zwrócił uwagę na niewpuszczanie posłów RP (Prawa i Sprawiedliwości) do budynku. W czwartek, 11 stycznia likwidator TVP Daniel Gorgosz zamknął bowiem budynek TAI do odwołania ze względów bezpieczeństwa („Protest Wolnych Polaków). Adamczyk zaznaczył jednak, że walka o media publiczne nadal trwa. Przypomnijmy, że część pracowników Telewizji Polskiej z Danutą Holecką na czele znalazła zatrudnienie w Telewizji Republika.

W wywiadzie dla TVP, TVN i Polsatu w piątek, 12 stycznia premier Donald Tusk poinformował, że będzie rozmawiał z prezydentem Dudą o nowej ustawie o mediach publicznych. Bardzo możliwe, ze to może oznaczać wyodrębnienie radia i telewizji publicznej z ustawy o radiofonii i telewizji.

Ja będę o tym też rozmawiał z Panem Prezydentem, żebyśmy – już proponowałem – żebyśmy zastanowili się, co zrobić z akceptowalną przez wszystkich nową ustawą o mediach publicznych. Publicznych znaczy dla wszystkich. Spróbujmy napisać taką ustawę i ją razem respektować, żeby to była własność, żeby ludzie mieli poczucie, że to jest dla wszystkich, a nie tylko dla jakiejś wybranej grupypowiedział Donald Tusk