Telewizja Polska oficjalnie w likwidacji. Sąd zatwierdził likwidatora

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Telewizja Polska oficjalnie została postawiona w stan likwidacji. Decyzję wydał sąd.

W poniedziałek, 8 kwietnia sąd rejestrowy w Warszawie wpisał Telewizję Polską jako spółkę w likwidacji. Od teraz nazwa jej to „Telewizja Polska Spółka Akcyjna w likwidacji”.

Likwidatorem jej został oficjalnie Daniel Gorgosz, który sprawował tę funkcję od 27 grudnia 2023 roku jako pełniący obowiązki dyrektora do spraw korporacyjnych TVP. Wtedy wszystkie spółki mediów publicznych postawiono w stan likwidacji przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego w związku z wetem ustawy okołobudżetowej przez prezydenta RP. Sytuacja w przypadku TVP była patowa, ponieważ referendarz sądowy nie zatwierdził wniosków o ustanowienie likwidatora. Inaczej było w przypadku Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.

Proces postawienia Telewizji Polskiej w stan likwidacji dopełniono więc po ponad 3 miesiącach starań. Jednocześnie trwają prace nad nową ustawą medialną.

Przypomnijmy, że 20 grudnia 2023 roku minister powołał nowych prezesów mediów publicznych, doszło również do zmian na antenach Telewizji Polskiej. Wyłączono TVP Info i TVP3, a swoje istnienie zakończyły „Wiadomości TVP”. Od tamtego czasu Mateusz Matyszkowicz zrezygnował z funkcji prezesa TVP, a Rada Mediów Narodowych, która jest nieuznawana przez obecną władzę, powołała Michała Adamczyka na stanowisko prezesa spółki.

Jednocześnie prezesem, a później dyrektorem generalnym TVP został Tomasz Sygut. Duża część byłych pracowników programów informacyjnych Telewizji Polskiej zmieniła swoje miejsce zatrudnienia i zasiliła prawicową Telewizję Republika. Z kolei zatrudnienie w TVP znaleźli dziennikarze między innymi Gazety Wyborczej, News24, TOK FM, TVN24 czy Polsat News. Ostatnim transferem z tej ostatniej stacji jest Ewa Gajewska, która prowadzi „Panoramę” w TVP2.

Jakub Polkowski w TVP Sport

Jakub Polkowski, który był w Canal+ oraz współtworzy z Łukaszem Wiśniowskim kanał FootTruck na YouTube zasilił szeregi TVP Sport. W stacji objął stanowisko zastępcy dyrektora do spraw programowych. Jednocześnie ma pozostać w roli twórcy kanału na YouTube razem z Łukaszem Wiśniowskim, który przeszedł do Eleven Sports. Jakub Polkowski w przeszłości tworzył treści dla portali Futbol News, Weszło, Kopalni i Newonce Sport. Od 2014 roku do 2018 roku pracował w PZPN, współtworząc projekt Łączy Nas Piłka