TVP World wznowiło nadawanie. Nowe studio

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Telewizja Polska przywróciła do emisji kolejny kanał. To anglojęzyczna stacja TVP World.

Nadawca publiczny wstrzymał emisję kanału TVP World 27 grudnia. De facto nie nadawał on od 20 grudnia, kiedy nowi włodarze przejęli kontrolę nad Telewizją Polską.  Stanowisko w dniu wstrzymania emisji stracił ówczesny szef stacji, Filip Styczyński.

Studio i pomieszczenia należące do redakcji przejęły programy informacyjne TVP (19:30, Panorama, TVP Info), które przeniesiono z Placu Powstańców Warszawy na Woronicza 17.

Wznowienie emisji przez TVP World

TVP World wznowiło emisję w poniedziałek, 11 marca. Nowym szefem stacji został Michał Broniatowski, w przeszłości związany z Reutersem, „Politico” i Onetem. W Telewizji Polskiej pracował od 1979 roku do stanu wojennego. Kontrowersje może budzić fakt, że współpracował także jako wiceprezes ds. międzynarodowej działalności z rosyjską agencją informacyjną Interfax (lata 2003-2009).

Naszym głównym celem jest informowanie świata o tym co dzieje się w Polsce i w otaczającym nas regionie Europy Centralnej i Wschodniej, a zwłaszcza w walczącej Ukrainie. Będziemy objaśniać znaczenie relacjonowanych wydarzeń i dlaczego są one ważne dla reszty światamówi Michał Broniatowski, Dyrektor-Redaktor Naczelny TVP World

Według komunikatu prasowego program będzie dostępny w sieciach kablowych, na platformach cyfrowych (m.in. Sling TV w USA) oraz online na stronie tvpworld.com i w aplikacjach TVP. Kanał ma znaleźć się na MUX-6 w Polsce, a także emisja ma zostać wznowiona na terenie Litwy, Słowacji, Łotwy, Ukrainy. Nadawca w komunikacie nie wspomina o wznowieniu emisji kanału w portalu YouTube.

TVP World ze studia „Panoramy” i „Teleexpressu”

Redakcję TVP World przeniesiono na Plac Powstańców Warszawy 7. Stacja nadaje swój program ze studia „Panoramy” i „Teleexpressu”, które korzystały z niego od 20 listopada do 20 grudnia 2023 roku. Ostatni raz wyemitowano z niego boczne wydanie Panoramy o 10:40 20 grudnia.  Obecna emisja dzieli się na pasmo poranne, popołudniowe i wieczorne. W nim są przedstawiane informacje z kraju i ze świata, a także przeprowadzane są rozmowy z gośćmi. W ramówce obecne są także reportaże i programy, które demaskują kłamstwa Rosji o wojnie w Ukrainie.

fot. TVP World/TVP VOD

W pasmach są prowadzący, którzy siedzą za stołem prezenterskim, a także serwisant, który o pełnej i w połowie godziny prezentuje informacje. Stacja posiada również własnych korespondentów na świecie, nie korzysta tym samym z zasobów ludzkich kanału TVP Info.

fot. TVP World/TVP VOD

O TVP World

W czwartek, 18 listopada 2021 roku o godzinie 8:00 ruszył kanał TVP World. TVP World jest programem tworzonym i udostępnianym w języku angielskim. Według zapowiedzi nadawcy ma przedstawiać „polski punkt widzenia na bieżące wydarzenia”. Ponadto będzie prezentować Polskę w kontekście jej języka, kultury i historii. W ramówce kanału znajdą się między innymi serwisy informacyjne, programy publicystyczne, filmy dokumentalne i magazyny prezentujące nasz kraj.