„Twój Vincent” nominowany do Oscara!

  • Kultura
Autor: redakcja

„Twój Vincent” – malarska animacja, której polskim dystrybutorem jest NEXT FILM, otrzymała dziś nominację do Oscara w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany”. Film w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana ma już na swoim koncie m.in. Europejską Nagrodę Filmową oraz nominacje do Złotego Globu i nagrody BAFTA. Oscary 2018 zostaną rozdane podczas uroczystej gali w niedzielę 4 marca br.

– Jestem bardzo dumna, że nasz film jest pierwszą pełnometrażową polską animacją nominowaną do Oscara. Jestem również dumna, że w tym roku jestem jedną z dwóch reżyserek nominowanych w tej kategorii, w której do tej pory wśród 72 twórców były tylko 4 kobiety. Być może w tym roku zaczniemy zmieniać ten brak równowagi. Jednak przede wszystkim jestem dumna z moich malarzy (z których aż 60 proc. to kobiety), aktorów i aktorek oraz mojej ekipy. Uwierzyli w coś, co wielu uznało za szalone – namalowanie całego filmu farbami olejnymi na płótnie, ręcznie. Jestem tylko małą częścią wielkiego zespołu marzycieli! – podkreśla Dorota Kobiela, reżyserka i scenarzystka „Twojego Vincenta”.

Hugh Welchman, współautor filmu, dodaje: – „Twój Vincent” to nie tylko pierwsza polska pełnometrażowa animacja nominowana do Oscara – to pierwsza polska pełnometrażowa animacja wyreżyserowana przez kobietę, moją żonę Dorotę. Jestem z niej bardzo dumny i wdzięczny jej za to, że włączyła mnie do tej niesamowitej podróży jako współscenarzystę i współreżysera. Jestem wdzięczny Amerykańskiej Akademii Filmowej za docenienie i uhonorowanie naszej pracy zrodzonej z miłości. To naprawdę ogromnie ważne dla filmów małych – takich jak nasz – konkurujących ze studiami dysponującymi setkami miliardów dolarów.

W dotychczasowej historii polscy twórcy animacji byli dwukrotnie doceniani przez Amerykańską Akademię Filmową  – w 1983 roku Zbigniew Rybczyński zdobył statuetkę za krótkometrażowe „Tango”, a w 2008 roku sukces powtórzył polsko-brytyjski „Piotruś i wilk” (reż. Suzie Templeton) zdobywając Oscara w tej samej kategorii. Producentem „Piotrusia i wilka” jest Hugh Welchman. Nominacja dla „Twojego Vincenta” jest pierwszym takim wyróżnieniem dla pełnometrażowej polskiej animacji.

W Polsce dystrybuowaną przez NEXT FILM produkcję zobaczyło już ponad 376 tysięcy widzów. Film wciąż jest w kinach. Zwiastun polskiej wersji językowej z udziałem m.in. Olgi Frycz, Danuty Stenki, Zofii Wichłacz, Jerzego Bończaka, Jerzego i Macieja Stuhrów, Józefa Pawłowskiego i Roberta Więckiewicza jest dostępny na kanale NEXT FILM na platformie YouTube.

Więcej o filmie: https://www.agora.pl/premiera-kinowa-filmu-twoj-vincent-dystrybuowanego-przez-next-film