Wieczór z Budką Suflera we wtorek w Trójce

  • Kultura
  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: redakcja

Program 3 Polskiego Radia zaprasza we wtorek 30 stycznia na wyjątkowe spotkanie z twórczością legendarnej grupy Krzysztofa Cugowskiego. Zaprezentowany zostanie nieznany szerszej publiczności film „Budka Suflera at the Village Studio”. Nie zabraknie również specjalnego wydania „Klubu Trójki” – które będzie poświęcone zarówno filmowi, jak i wydanej niedawno książce Jarosława Sawicy „Budka Suflera – memu miastu na do widzenia. Muzyka/miasto/ludzie”.

Historię tę znają chyba tylko najwięksi fani grupy z Lublina, która koncertowała i nagrywała przez długich 40 lat – począwszy od 1974, aż do 2014 roku. – W 2004 roku Budka Suflera poleciała do Los Angeles, żeby spełnić swoje marzenie o sesji nagraniowej w amerykańskim studiu The Village. Miałem zaszczyt i przyjemność być częścią tego niezwykłego projektu – mówi Piotr Metz, kierownik redakcji muzycznej Programu 3 Polskiego Radia, narrator (zmontowanego na nowo) filmu dokumentalnego Bolesława Pawicy „Budka Suflera at the Village Studio”, a także gospodarz wtorkowego wieczoru w Muzycznym Studiu im. A. Osieckiej. Film ten zostanie zaprezentowany – dla stu widzów, słuchaczy Trójki (wejściówki do zdobycia na antenie) – we wtorek 30 stycznia o godz. 19.30.

Przypomnijmy – w kalifornijskim studiu Jeffa Greenberga zespół zarejestrował dwa utwory: „Dancing With Ghosts” i „Breathing You”. Ich producentem był Greg Phillinganes, odpowiedzialny za nagranie partii instrumentów klawiszowych. Oprócz muzyków Budki Suflera, w sesji wzięli udział ponadto: basista Marcus Miller, gitarzysta Steve Lukather, a na instrumentach perkusyjnych grała Sheila E. Teksty do utworów napisał znakomity pisarz Jonathan Carroll. Obie kompozycje znalazły się na przedostatnim studyjnym albumie zespołu pt. „Jest” z 2004 roku.

Historia ta została opowiedzina w wydanej niedawno książce Jarosława Sawicy „Budka Suflera – memu miastu na do widzenia. Muzyka/miasto/ludzie”. Autor oraz członkowie zespołu – Krzysztof Cugowski, Mieczysław Jurecki,  Romuald Lipko i Tomasz Zeliszewski będą gośćmi Dariusza Bugalskiego w „Klubie Trójki”. Początek audycji o godz. 21.05.

Partnerem wieczoru z Budką Suflera jest Prószyński Media – wydawca wspomnianej książki.