Wirtualna Polska, Interia i Deutsche Welle ruszają z cyklem reportaży „Pogranicze”

  • Internet
  • Interia
  • WP
Autor: mbog

W niedzielę, 6 września rusza cykl reportaży o życiu mieszkańców granicy polsko-niemieckiej w trakcie kwarantanny. Dziennikarze pokażą specyfikę regionu, w którym relacje określają handel i codzienne życie, a nie historyczne emocje.

Od wejścia Polski do strefy Schengen nie miało znaczenia, po której stronie granicy był dom. Epidemia i kwarantanna nagle zamknęły granicę między Polską a Niemcami. Ludzie żyjący po obu jej stronach, na pograniczu, mogli przypomnieć sobie, że kiedyś w ogóle istniała. Uczniowie nie mogli dojechać do szkoły, studenci na uczelnię, a pracownicy do pracy.

O tym, czy nagły powrót granicy uświadomił ludziom, że nic nie jest na zawsze, opiszą dziennikarze Wirtualnej Polski, Deutsche Welle i Interii. Ruszyli oni na pogranicze, czyli granicę polsko-niemiecką. Celem artykułów jest pokazanie specyfiki regionu, w którym do sąsiada, sklepu czy na imprezę po prostu przechodzi się przez most na Odrze do innego kraju.

Na 467-kilometrowym odcinku od tzw. trójstyku granic polskiej, czeskiej i niemieckiej, aż do Świnoujścia dziennikarze rozmawiali z mieszkańcami i sprawdzili, jak trzy miesiące kwarantanny wstrząsnęły bliską społecznością obu narodów. Poza reportażami, dziennikarze przygotują również materiały wideo. Treści będą promowane na stronach głównych serwisów trzech współpracujących redakcji.

Cykl reportaży „Pogranicze” jest kolejnym wspólnym projektem WP, Deutsche Welle i Interii. Wcześniej dziennikarze połączyli siły, aby w reportażach pokazać szersze spojrzenie na wojnę i przybliżyć historie hitlerowskich zbrodniarzy, którzy uniknęli odpowiedzialności za popełnione przestępstwa, oraz ich ofiar. Cykl „#ZbrodniaBezKary” był efektem wielu spotkań ze świadkami, prowadzonych śledztw i kwerend w archiwach na terenie Polski i Niemiec.