Wyniki plebiscytu ,,Sanki 2018″ w Gazecie Wyborczej

  • Kultura
  • Prasa
Autor: redakcja

„Sanki 2018″ to plebiscyt Gazety Wyborczej, mający na celu wskazanie najciekawszych nowych twarzy na polskiej scenie muzycznej – zespołów i wykonawców, o których będzie głośno w 2018 roku. 

Redakcja muzyczna „Gazety Wyborczej” zaprosiła do współpracy 70 ekspertów – dziennikarzy muzycznych, przedstawicieli agencji koncertowych, bookerów, organizatorów festiwali i menedżerów klubów muzycznych, w celu wytypowania artystów mogących zmienić w tym roku polski rynek muzyczny. Finałowa dziesiątka artystów z najwyższą punktacją (każdy z ekspertów mógł zaproponować trójkę wykonawców) została ogłoszena w specjalnym serwisie Wyborcza.pl/sanki.

Nominowani zostali: popowy duet Ala|Zastary, zespół Decadent Fun Club poruszający się w klimatach mroczego elektronicznego rocka, indiefolkowy kobiecy skład LorMIN t – piosenkarka i producentka elektroniki z pogranicza popu i muzyki klubowej, instrumentalne gitarowo-syntezatorowe trio Niemoc, punkowa self-made woman The Pau, elektroniczno-popowa wokalistka Pola RiseRosalie – nowy głos w polskim r’n’b, rockowy skład Sonbird i alternatywno-rockowy duet Sorja Morja. Więcej informacji o poszczególnych artystach można znaleźć na Wyborcza.pl/sanki.

– Nasz plebiscyt nazwaliśmy „Sanki”, bo ogłaszamy go zimą i mamy nadzieję, że zwycięzca, któremu wręczymy symboliczne sanki, daleko na nich zajedzie. Ale przede wszystkim – w hołdzie dla Roberta Sankowskiego, zmarłego w sierpniu 2017 r. wieloletniego dziennikarza redakcji muzycznej „Gazety Wyborczej”. Marzeniem Roberta było zorganizowanie polskiego odpowiednika prestiżowego plebiscytu „BBC Sound Of”, w którym ponad 150 ekspertów z brytyjskiej branży muzycznej wybiera najciekawszych debiutantów na tamtejszym rynku – piszą wspólnie o nowym plebiscycie Jarosław Szubrycht, Jędrzej Słodkowski i Jacek Świąder.

W najbliższą środę, 31 stycznia br. w „Gazecie Wyborczej” zostanie ogłoszony zdobywca trzeciego miejsca, w czwartek, 1 lutego br. w dzienniku pojawi się laureat drugiego miejsca, a zwycięzcę plebiscytu poznamy w piątek, 2 lutego br.

Więcej informacji o plebiscycie „Sanki 2018” oraz sylwetkę i wspomnienie Roberta Sankowskiego można znaleźć w serwisie Wyborcza.pl.